Çocuklarda orta kulak iltihabı (akut otitis media) ve komplikasyonları

Kulak-burun boğaz doktorlarına en çok müracaat edilen hastalıklardan biri de orta kulak iltihabıdır (akut otitis media).

Orta kulak iltihabı (akut otitis media) hakkında konuşan uzmanlar, “Hastalık sırasında kulak zarının iç tarafında yani zarla iç kulak arasında iltihap birikir. Bu hastalığa her yaşta rast gelinse de genellikle çocuklarda daha çok görülür. Çocukların yüzde sekseni 3 yaşına gelene kadar en az bir kez orta kulak iltihabı olur.

Sorunun bir dizi varoluş nedenleri var. Hastalığın oluşumunda üst solunum yolu iltihabı hastalıkların arttığı sonbahar ve kış ayları, kalabalık yerler (anaokulu, okul), sigara dumanına maruz kalmak vb. sebepleri vardır. Hastalığın oluşmasını en çok rastlanan sebebi ise östaki  borusunun gelişmesini tamamlamamış olması ve anatomik özellikleri nedeni ile mikropların burun-yutak orta kulağa kolay geçmesidir “.

Uzmanlar, sorunun kendisini kulak ağrısı, yüksek ateş, kulakta akıntı, iştahsızlık, kusma, kulakta dolgunluk ve duymanın zayıflamasıyla açığa çıktığını belirtip: “Muayene sırasında tanı koymak çok kolaydır. Tedavi sırasında ise 10 gün oral (ağızdan) antibiyotik ve ağrı kesici vermek, aynı zamanda burunda tutulmanın önleyen damlalar kullanmak yeterlidir ” diyorlar.

Uzmanlara göre orta kulak iltihabı (akut otitis media)  hastalığında nadiren yüz felci, menenjit, beyin apsesi gibi komplikasyonlar olabileceğini belirtiyorlar. Özellikle çocuklarda orta kulak iltihabı işitme kaybına da neden olabilir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git