Çocuklarda suçiçeği hastalığı ve tedavisi

Suçiçeği bulaşıcı bir hastalık türüdür. Küçük, kırmızı ve ortasında su bulunan küçük lekeler ilk önce karın ve sırt bölgesinde, daha sonra ise tüm vücutta görünmeye başlar.

Kızarıklıklar içerisinde bulunan sıvı bulanık, beyaz renkte olur. Dayanılmaz kaşıntı görülür, ama çocukları bu kızarıklıkları kaşımaktan koruyun. Eğer içi dolu kızarıklıklar koparılsa, onların yerinde yaralar ve izler kalacak. Suçiçeğinden korunmanın bir yolu da çiçek aşısı olmaktır. Aşının koruyuculuğu az olduğundan rutin kullanılmaz. Vücutta bulunan kırmızı sulu lekeleri parlak yeşil alkol (zelenka) ile boyamak, deri yüzeyini temiz tutmak, enfeksiyon kapmasını önlemek gerekir. Vitaminlerin kabulü önerilir.

Suçiçeği hastalığını Herpes virüslerden biri türetmektedir. Hastalığın oluşumu ihtimali çok yüksektir. Pratik olarak tüm insanlar çocuklukta bu enfeksiyona bulaşırlar. Hastalıktan sonra oluşan bağışıklık çok yüksek olur ve tekrar hastalanma hali olmuyor.

Hastalığın öncesinde çocuğun ısısı yükselir, onun genel hali, iştahı ve uykusu bozulur. Sonra kırmızı lekeler oluşur. Kırmızımsı lekeler ilk önce küçük kırmızı leke şeklinde olur. Bir kaç saat sonra leke kabarcığa dönüşür. Kabarcıklar 1-2 gün sonra açılır ve yerinde kart oluşur. Suçiçeği kabarcıkları sadece derinin çeşitli yerlerinde, başın tüylü bölümünde, cinsel organlarda, ayrıca ağız ve iç organların mukozada oluşur.

Hastalık, genellikle, hafif geçiyor. Bağışıklığı zayıf olan, ayrıca diğer ağır hastalıklar sonucu zayıflamış çocuklarda hastalık ağır şekillerde geçebilir.

Suçiçeği hastalığına yakalanmış çocukların tedavisi, genellikle, ev ortamında yapılır. Çocuklarda suçiceği sırasında kesinlikle aspirin vermeyin. Çünkü aspirin çocukta reye sendromu yapabilir. Karaciğerin yağlanmasına bağlı olarak reye sendromu oluşabilir ve bu çok tehlikeli olabilir.Çocuklara vitaminlerle zenginleştirilmiş diyet rejimi uygulanır. Çocuğun iç çamaşırlarını her gün, yatak çarşaflarını ise 1-2 günde bir değiştirmek gerekiyor. Onun tırnaklarını kısa kesmek, ellerini sık sık yıkamak tavsiye olunur. Çocuğa banyo yaptırılabilir, ancak banyodan sonra vücudu havluyla kurulamak gerekir. Her gıda alımından sonra çocuk ağız boşluğunu iyice gargara yapmalıdır. Onun yatak odasının havasını sık sık değiştirmek gerekir.

Ciltteki kırmızı kabarcıklar parlak yeşil alkol (zelenka) veya potasyum-permanganat çözeltisi sürmek gerekir. Bu, ciltteki kaşıntıyı azaltmaya, kabarcıkların irinlemesini önlemeye, onların çabuk kuruyarak yerinde kart oluşmasına yardımcı olur.

Ağız boşluğunun mukozası castellani  solüsyonu ile silinir. Kızların cinsel organlarının mukoza zedelenmesi sırasında bu alanları sık sık yıkamak, her gün potasyum-permanganat solüsyonlu su banyoları yapmak, daha sonra ise cinsel dudaklar arasına yalancı iğde yağı veya doktor tarafından önerilen diğer ilaçlar ile ıslatılmış gazlı bez konulması gerekir.

Tedavi sırasında antibiyotikler kullanılmasına, sadece çok nadiren meydana gelen komplikasyonlar sırasında izin verilir.

İyileşme, hastalığın başlangıcından 10 gün sonra gerçekleşir. Çocuğun bağışıklık sistemi iyileşmeden 1.5-2 hafta boyunca zayıfladığı için, bir süre (soğuk algınlığı vb.), anaokuluna veya okula gitmesine izin verilmemelidir.

Şu anda suçiçeğine karşı aşı geliştirilmiştir. Fakat bu aşı henüz çocuklar için mutlaka kabul edilen aşılar listesine dâhil edilmemiştir.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git