Çocuklarda terleme neden olur ve terleme bir hastalık belirtisi midir?

Çocuklarda terleme şikâyetleri normal mı? Çocuklarda terleme ebeveynlerin en çok rastladığı şikâyetlerinden biridir. Terleme normal bir durumdur. İster yetişkin, ister çocuk hareket veya fazla güç sarf ettiğinde vücutta enerji oluşur. Bu enerji ter yoluyla vücuttan dışarı atılır. Ve böylece vücudumuz soğur.

Bebeklerde ter bezleri ellerde, ayaklarda ve başta daha fazladır. Bu nedenle bebeklerde bu bölgeler daha çok terliyor. Bu normal bir durumdur. Buradan siz değerli ebeveynlere şunu demek istiyoruz ki, eğer çocuğun muayenesi sırasında genel durum normal ise, bebeklerde bu terlemenin gerçekleşmesi herhangi bir hastalığın belirtisi değildir, bu organizmada oluşan normal fizyolojik sürecidir.

Çocukların terlemesi en çok neyden olur?

Terlemenin en çok olduğu nedenlerden biri bebeğin kalın giydirilmesidir. Bu yüzden bebeklerin giyimine ve oda sıcaklığına dikkat edilmelidir. Burun tıkanıklığı da terlemeye neden olabilir. Her gün bebeklerin burun delikleri “tuzlu su” ile yıkamak gerekir.

Çocuklarda terleme kalıtsal olabilir mi?

Terleme kalıtsal karakter de taşıyabilir. Öyle ki, ebeveynler çok terleyen çocuklar daha çok terlemeye eğilimli olurlar. Bu gibi durumlarda çocukları tedavi etmeye gerek yok. Bu normal bir durum olarak kabul edilir.

Bunu böyle kabul etmek gerekir ki aslında terlememek bir hastalık belirtisidir. Bebek terlemediği zaman rahatsız olmak gerekir.

D vitamini eksikliği sırasında da bebeğin terlemesinde artış olabilir. Ama bu demek değildir ki her terleyen çocuklar “raşitizm” dir. Bu hastalığın teşhisi için diğer belirtiler ve kan analizleri yapılmalıdır. Teşhis ile ancak raşitizm hastalığı tespit edilir.

Raşitizm  hastalığı teşhisi konulan bebeklere D vitamini ve Ca (Kalsiyum) ilaçları doktor tarafından belirlenir. Aksi halde organizmada bir takım komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Genellikle, düzenli olarak, D vitamini kabul eden bebeklerde “raşitizm” hastalığına görülme olasılığı çok düşüktür. Bu nedenle yeni doğan bebeklere 15-20-ci gününden itibaren D vitamini verilmelidir.

Sonuç olarak diyebiliriz ki, terleme şikayeti olan çocukların çoğunda genellikle herhangi bir ciddi hastalık görülmez. Ama yine de böyle çocuklar detaylı muayene yapılmalı ve terlemenin hangi nedene bağlı olduğu tespit edilmelidir.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git