Çocuklarda unutkanlık (hafıza problemleri)

Çocukların ilk sorunlarından biri olan unutkanlık pek çok soruna yol açabilir. Okul döneminde olan çocuklarda görülen unutkanlık, çocukların okul hayatlarında bir takım sıkıntılar meydana getirir. Çocukların okul hayatına olumsuz etkileyen unutkanlık, derslerinde başarısız olmalarına neden olur. Bu süreçte ebeveynlerin çocuklarına karşı sabırlı ve nazik davranmalıdırlar. Eğer bu dönemde çocuklar sert bir tavır gösterilirse veya küçük düşürülürse, bu sorun çocuğun yetişkinlik döneminde de devam etmesine neden olabilir.

Çocuklarda unutkanlık nelere sebep olur?

Çocuk yaşlarında yaşanan bu durum bazı sorunlara neden olur. Bunların ilkinde depresyon gelir. Unutkanlığa göre okul hayatında başarısız olup kendisini arkadaşlarından eksik hisseden çocuklar depresyona girebilirler. Halsizlik, sevinç kaybı gibi durumlar yaşayan çocuklar unutkanlığa bağlı depresyon yaşıyor. Çocukların unutkan olması okul hayatlarını etkilediği gibi sosyal hayata da etki ediyor.

Unutkanlık yaşayan çocuklar arkadaş çevrelerinden uzaklaştırır. Bunların etkisini azaltmak ve hatta önlemek anne – babalara düşüyor. Bu süreçte ebeveynlerin çocuklarına ılımlı davranmalıdır. Sert bir dille bağırarak konuşmak yerine sakin bir tavırla yaklaşmaları gerekir. Çocukların sorduğu her soruya sabırla cevap verip çocuklara güven vermeleri çok önemlidir.

Çocuklarda unutkanlık nelerin belirtisi olabilir?

Unutkanlığa neden olan birçok hastalık vardır. Genellikle unutkanlığın yaşlılarda görüldüğü düşünülse de unutkanlık gençlerde de görülür. Unutkanlığı sebepleri çoğunlukla stres ve kaygıdır. Psikolojik sorunlar da neden olabildiği unutkanlığın birçok nedeni de olabilir. Bunlardan bazıları vitamin eksikliği, tiroit fonksiyon bozuklukları, çocukların küçükken geçirdiği ateşli hastalıklar, yaşanılan travmalar ve psikolojik bozukluklar. Hafızayı güçlendirmenin yolları olarak, sürekli beslenmek her şey de olduğu gibi hafıza güçlendirmede de büyük rol oynuyor.

Çokça su içmek de unutkanlığın önüne geçmek ve hafızayı güçlendirmenin yoludur. Spor yapmak, özellikle yürümek hafızayı güçlendirmek açısından çok önemlidir. Özellikle ergenlik döneminde yapılan diyetler ve uzun süreli açlıklar da hafızası kötü etkiliyor. Bilmeceler çözmek, özellikle sudoku çözmek zihni geliştirdiği için unutkanlık için de çok iyidir. Kitap okumak, müzik dinlemek gibi konsantrasyon gerektiren faaliyetler de hafızayı güçlendiren yollardandır. Hafıza gelişiminde etkili olan ceviz yendiğinde olumlu bir etki yaratacaktır.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git