Çocuklarda uyku bozukluğu ve uyku ilacı kullanımı

Şu anda hemen hemen çoğu çocuklarda uyku ihlali hallerine sık sık rastlanır. Özellikle bebek ve Küçük çocuklarda bu, kendini daha çok gösterir. Hatta öyle çocuklar oluyor ki, geceler uyanık kalıyor, oynuyor, yiyor, içiyor, sabah olunca ise uyur ve akşam saatlerine kadar yatıyor.

Tabii ki bu durum ebeveynlere yarattığı zorlukla beraber, çocukların kendilerinin sağlığına da ciddi şekilde zarar veriyor. Çünkü gece uykusu çocuklar için özellikle önemlidir ve büyüme hormonlarının salgılanması işte gece saatlerinde daha fazla oluyor. Öyleyse neden bebekler gece gündüz hatası yapıyor? Bu sorunların sebepleri nelerdir? Bu tür durumlarda uyku ilacı alınmalı mıdır?

Uzmanlara göre, çocuklarda uyku ile ilgili sorunlar çoğu zaman ortaya çıkıyor. Hatta doktorlara yapılan başvurularda % 80-90 oranında çocuklarda uyku problemi ile ilgili oluyor: “Çoğu zaman, normal gelişen çocuklardır. Sadece çocuğun uykusu yok diye geliyorlar. Bu gibi durumlarda ebeveynlere uyku düzeninin normalleştirmek için belirli kurallar uygulamalarını tavsiye ediyoruz. Bu, zamanla düzelir. Diğer durumda ise kısa vadeli ilaç tedavisi kullanıyoruz.   Yeni doğum döneminden iki yaşa kadar olan çocuklarda gece uykusu kesintilerinde çocukların Non-REM ve REM uyku evreleri henüz tam şekillenmediği için birçok durumda normal değerlendirilir.

Bazen çocuklar gece yatmıyor, gündüz uyuyor, uykuda kesintiler oluyor. Bu zaman bazı veliler yanlışlığa yol verirler. Çocukta herhangi uyku bozukluğu hissettikleri zaman bazı uyku ilaçlardan kullanmaya yarışırlar. Bu, yanlış bir yaklaşımdır. Eğer uyku sorununun altında başka bir organik neden yoksa 3 yaşa kadar çocuklara bu tür ilaçlar verilmemelidir. Hatta bitkisel olsa bile, çocuklara uyku sorununu gidermek için ilaç araçlarının verilmesi tavsiye edilmez “.

Uykudaki hareket bozukluklarına dikkat edin

Uzmanlara göre, çocuk uykuda iken hareket bozukluklarına her durumda dikkatle ele almak gerekir: “Çocuğun uykuya zor gitmesi, uykuda sık sık hareket ve pozisyon değişikliklerinin olması, ağızla nefes alma,  gece yatak ıslatma gibi durumlara dikkat edilmelidir. Ayrıca gece diş gıcırdatmalar, Bruksizm dediğimiz durumlarda da. Bazen bu kurtla ilişkilendiriliyor. Ama bu belirtinin kurtla hiçbir ilgisi yoktur. Ayrıca gece uykuda gezmeler, gece uykuda korkmalar, hezeyanlarına olması, sabah ağız kuruluğu ile uykudan uyanma, sabah uykudan zor uyanma, gün boyunca çocuğun yorgun, uykulu olması hepsi uyku sorunlarından haber verebilir. Bu sorunlar parasomni dediğimiz uyku hastalıklarından, aynı zamanda, ağır organik problemlerden de haber verebilir “.

Nöropatologlar uyarıyor, bazı epileptik sendromlar, uykuda konuşma problemleri ile giden bir takım karmaşık tutmalar, bazı epilepsi sendromları ve bazı sendromlar uyku sorunları, uykuda hareket ve konuşma problemleri gibi kendini gösterebiliyor: “Bir takım pediatrik sendromlar da gece uykuları endişesi ile kendini gösterebilir. Bu nedenle şu veya bu derecede uyku sorunu hissettiğiniz zaman mutlak şekilde videoya alınmalı ve doktorunuz tarafından değerlendirilecek, doğru teşhis konulduktan sonra uygun tedaviye başlanmalı ve ya başlanılmamasına karar verilmelidir “.

Çocuklar ebeveynleri ile beraber geç saatlere kadar yatmıyor

Uzmanlar, çocuklarda uyku bozukluklarının oluşma nedenlerine de açıklık getirdi. Onlara göre, bu, daha çok okul çağındaki çocukların telefon ve diğer elektronik araçların kullanımı ile bağlıdır: “Çocuklar çok geç yatıyorlar ve geç uyanıyorlar. Bu, doğru değil. Özellikle de organizmanın normal fiziksel aktivitesini kurtarmak için gece uykusu gereklidir. Çünkü çocuklarda boy hormonu geceleri daha fazla salgılanır.

Genellikle bu, ebeveynleri ile beraber geç saatlere kadar uyumayan çocuklarda rastlanır. Eğer sorun bundan kaynaklanıyorsa, öncelikle düzeni normalleştirmek gerekiyor. Çok zaman çocuklar bahçeye gittiğinde anne diyor ki, çocuğun uyku düzeni düzeldi. Çünkü sabah saat 8’de dururlar, öğle normal uykularını yatıyorlar, akşam da geldiğinde normal zamanında yatıyorlar. Ama ev ortamında çocuklar ebeveynlerle beraber geç saatlere kadar uyanık kalır, sabah da öğlene kadar uyurlar. Hatta onları saat 1’de, 2’de güçle uyanıyorlar. Yani ebeveyn kendisi bunu sağlıyor. Bu durumda tabii ki çocukların normal uyku düzenleri oluşmayacaktır.

Uyku sorunu iki haftadan fazla devam ederse…

Uzman önerir ki, çocuğun uykusu gelmediğinde rahatlatıcı banyolardan istifade etsinler, duş alımı, temiz hava da buna çok yardım eder: “Özel dikkat etmek gerekir ki, uyku gelmediği sürece yataktan oyun yeri gibi bulunmasın. Yatak oyun yeri değildir ve çocuklar o yerin uyumak için olduğunu bilmelidir. Aynı şekilde yatak rahat ve yumuşak olmalı, yatak odasında televizyon olmamalıdır. Odanın havasını sık sık değiştirmek gerekir, bu çok önemlidir. Çocuk yatmadan önce ona ağır gıdalar vermeyin. Belirtilen bu hususlar uyku düzenini normalleştirmek mümkündür. Bunlara rağmen uyku sorunu iki haftadan fazla devam ederse, o zaman uyku ilaç ları yardımcı olur “.

Uzmanlara göre anne sütü ile beslendiği dönemde çocuk annesi ile beraber uyuyabilirler:” Çünkü anne sık sık süt vermesi gerektiği için her dakika yatağından gidip çocuğu alması biraz sıkıntı yaratıyor. Ama genel bakımdan çocuklar ebeveynlerinden ayrı yatmaya ne kadar çabuk öğrenirlerse, bir o kadar iyidir “.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git