Çocuklarda yüksek ateş neden olur?

Bu yazımızdaçocuklarda yüksek ateş neden olur? sorusuna cevaplar vermeye çalışacağız.Çocuklarda yüksek ateş hakkında bilgi vermeden önce, ilk olarak normal vücut sıcaklığının derecesini bilmek önemlidir. Vücudun normal sıcaklığı 36,4-36,9 C derecedir. Daha net söylersek, hararet -patojenlerin etkisine karşı insan vücudunun savunma tepkisidir.

Ateşin yükselmesi organizmada enfeksiyonların oluşmasını ve bağışıklığın virüs ve bakterilerle mücadelesinin ilk belirtisi sayılır. Ateş sırasında virüs ve bakteriler yok olur. İşte bu nedenle çocuklarda 38 C’ye kadar olan ateşi düşürmek önerilmez.

Diğer hangi durumlarda çocuklarda ateş yükselebilir?

Sıcaklık süt dişlerinin çıkma döneminde de yükselebilir. Ateşin yükselmesi enfeksiyonlardan başka çocuklara yapılan aşılardan sonra da olur. Aşılar çocuklarda bulaşıcı hastalıklara karşı bağışıklık oluşturur.Aşılar çeşitli bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde en etkili araçtır.

Dediğimiz gibi aşılardan sonra oluşan ateş genellikle 1-2 gün sürebilir. Ve böyle tepki bağışıklığın aktifleşmesi ve antikorların oluşması ile ilgilidir. Genellikle, ateşin böyle yükselmesi tedavisiz, kendiliğinden geçiyor. Eğer ateş düşmezse, enjeksiyon yerinde kızarıklık, şişlik ve ağrı olursa, çocuk doktoruna başvurmak gerekir. Hastalıklara karşı direncin azalması bağışıklığın zayıf olmasını gösteriyor. Böyle durumlarda enfeksiyon süreçleri hızla daha da ağırlaşmaktadır.

Çocuklarda yüksek ateş sırasında ne yapılmalı?

C vitamini organizmanın virüs ve bakterilere karşı direncini arttırdığı herkesin malumudur. Tehlikeli virüslerin vücuda etkisi sırasında C vitamini kanda interferonun ve antikorların miktarını artırır. Bağışıklık sistem için önemli olan lökositlerin bünyesinde onun miktarı çok fazladır. C vitamini hem önleyici bir araç olarak, hem de hastalık sırasında kabul edilebilir. Askorbik asit (C vitamini) hoş olmayan özellikleri ve komplikasyon riskini azaltır.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git