Çocukları hangi yaşta sünnet yaptırmalı

Doğan her erkek çocuk için önemli konulardan biri sünnettir. Bazıları sünnet ettirmek için ilk ayları tercih etse de, bir kısım ebeveyn bunun için çocuğun büyümesini bekliyor.

Peki, sünnet için en uygun yaş nedir?

Çocuk doktorlarına göre, sünnet için en uygun yaş seçimi 6 ay -2 yaş arası veya 5 yaşından sonradır. Özellikle 2-5 yaş arası çocuğun fikrinin cinsiyet organında olduğu için psikolojik travma geçirebileceğini doktorlar belirtiyorlar.

Ebeveynler, yeni doğan çocukların acıyı hissetmediğini düşündükleri için sünneti ilk aylarda tercih ediyorlar. Bu doğru mu?

Çocuk doktorlarına en çok sorulan sorulardan biri ise yeni doğan bebeklerin acıyı hissedip-etmemesi hakkındadır. Bebekler acıyı hissediyor. Sadece gücü zayıf olduğu için bize hissettiremiyorlar. Ayrıca yeni doğan çocukları hemen sünnet edildiği zaman sonradan idrar yapılan deliğin daralma olasılığı oluyor. Bu da ikinci işlem demektir. Yeni doğum stresi yaşamış çocuğa bir de sünnet stresi yaşatmak mantıksız olduğunu doktorlar belirtiyorlar.

Doktorlara göre “lazerle ağrısız sünnet” in sadece reklam niteliği taşıdığını ve böyle bir şeyin olmadığını belirtiyorlar:

Lazerle sünnet edilmiyor. Cerrahide kanamayı durdurmak için kullanılan elektrik bıçağın reklam amacıyla yalandan lazer diyorlar. Dünyanın tüm gelişmiş Müslüman ülkelerde hazırda yerel arsızlaştırma ile sünnet edilmiyor. Sünnet kendisi de cerrahi işlemdir

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git