Çocukları hastalıklardan korumak için önemli tavsiyeler

Soğuk mevsimlerde çocuklar daha sık virüs ve nezle hastalıklarına yakalanıyor. Çocuk doktorlarına göre, çoğu durumda bunun sebebi virüslerin artması değil, çocuklara doğru yapılmayan bakımdır. Uzman çocuk doktorları, çocukları hastalıklardan korumak için birkaç basit tavsiyelerde bulundular.

Uzman çocuk doktorlardan çocukları hastalıklardan korumak için birkaç basit tavsiye

1- Çocuk soğuk mevsimlerde de her gün açık havada dolaşmalıdır. Bu bağışıklık sistemini güçlendirmek için en basit ve etkili bir araçtır.

2- Çocuğa yerli yersiz ilaç, vitamin, bağışıklığı güçlendiren hazır ilaçları vb. vermeyin, boğaz ve burun spreyler kullanmayın. Bu sadece hastalığın önüne almayacak, aksine çocuğun organizmasına sebepsiz yere yüklemelere neden olacaktır.

3- Çocuk daha sık ellerini yıkamalıdır. Bu virüslerin vücuda girmesine engel olur. Her seferinde dışarıdan eve dönerken çocuklar ellerini ve yüzünü iyi yıkamalı, boğazını su ile gargara yapmalıdır.

4- Soğuk mevsimlerde çocuğun beslenmesinde soğan ve sarımsağın miktarını artırır. Bu 2 ürün onaylanmış virüs karşıtı etkiye sahiptir.

5- Çocuk mutlaka yeterli sıvı almalıdır. Bu mukozanın nemli kalmasını sağlıyor. Mukoza kuruyunca onların bizi mikrop ve virüslerden koruma yeteneği çok azalır.

6- Çocuğu çok sıcak giyindirmeyin ki, çocuklar terlemesin. Terlerken çocuklar daha çabuk hastalanıyorlar.

7- Çocuğun beslenmesi çeşitli olmalıdır. Çocukların çok yemesi şart değildir. Önemli olan, çocuğun günlük menüsünde çeşitli ürünler olsun. Örneğin süt ürünleri, lapalar, meyve, sebze, et (balık, tavuk).

Uzman çocuk doktorlarına göre, çocukların hiç hastalanmaması mümkün değildir. Bu doğal bir süreçtir. Çünkü çocuğun bağışıklık sistemi de çocukla birlikte büyüyor ve şekilleniyor. Fakat çocuk hastalıktan hiç kurtulmuyorsa bu da normal sayılamaz.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git