Hamile Kadınlar

Çocukları şeker bağımlılığından nasıl kurtarabiliriz?

Çocukları şeker bağımlılığından nasıl kurtarabiliriz?

Çok tatlı yiyen çocuklarda birçok hastalığın oluşması riski büyüktür. Bunlar diyabet, yüksek tansiyon, dislipidemi (kanda yağ maddelerinin oranının bozulması), karaciğer yağlanması, obezite, diş çürükleri ve psikolojik sorunlardır.

Uluslararası sağlık kuruluşları, tatlılardaki kalorinin besin değeri olmadığını söylüyorlar. Yani çocuklar bunları yerken beslenmiş olmuyor, sadece kalori almış oluyorlar. Şu anda tatlı gıdalar o kadar yayıldı ki, çocuklar neredeyse her an bunlarla karşılaşmaktadır. Okul kantinlerinde, marketlerde, evlerde tatlı ürünlerden kaçınmak çok zordur. Çocuklar, tüm özel günlerinin bir pasta ya da şeker ile kutlanması gittikçe beyin merkezi de şekere alışıyor ki, çocuklar her defasında daha çok tatlı kullanmaya ihtiyaç duyuyorlar.

Meyve suları: vücuda sadece tatlı su ile yüklenmektir

Ebeveynler çocuklarına meyve sularını vermeyi çok sever ve hatta okula giderken çantalarına bile koyuyorlar. Onların çoğunu “meyve” kelimesi cezp ettiriyor. Doktorlar, aslında bu suları kana biraz tatlı su eklemekten başka bir şey olmadığını söylüyorlar. Çünkü bu sularda şekeri sindirim ettirecek lifler yoktur. Geçtiğimiz yıl ABD Pediatri Akademisi ilan etti ki, 1 yaşına kadar çocuklara meyve suyu vermek olmaz. 3 yaşına kadar olan çocuklara ise her gün çok az miktarda meyve suyu verilebilir. Bunlar tamamen doğal, hiçbir başka madde katılmayan yüzde yüz meyve suları olmalıdır.

Çocuklar için özel olarak satılan yoğurt, bisküvi, çok türü tatlılar, ketçap gibi mamuller aşırı tatlı olur. Çocukların zevk alması için süslenerek satılan bu tatlılar sağlık için çok tehlikelidir. Örneğin, çocuğunuz için az yağlı yoğurt alırken, mutlaka üzerini okuyun ve göreceksiniz ki, lezzetli olması için buraya şeker ilave edildi. Doktorlar belirtiyorlar ki, üzerinde bir bebek, yürümeye başlayan çocukların resmi gördüğünüz her ürünü almaya acele etmeyin. Çünkü bu sağlıklı bir gıda olmayabilir.

Peki, çocuklar şekeri sağlıklı şekilde nasıl kabul edebilir?

Doktorlara göre, haftada birkaç kez, bal, şeker ve meyve suyu ile hazırlayabileceğiniz suyu kullanabilirsiniz. Ayrıca, 3 yaşından yukarı çocuklara yemeğinin yanında şeker ilave edilmeyen meyve suları verilebilir. Evde yapılan dondurmalar, tarçın ve hurma ile hazırlanan bisküviler ve ballı sütlerin de kullanımı tavsiye edilir.

Doktorlar diyor ki, pirinç yerine bulgur pilav hazırlamaya çalışın. Aynı zamanda ince dilimlenen elmayı bir saat fırında bekledikten sonra üzerine tarçın serperek cipsler elde edilebilir. Buharda erittiğiniz çikolataları ise muzun, mandalinanın, çileğin, armut ve diğer meyvelerin üzerine dökerek görünümü güzel olan lezzetli tatlılar da hazırlamak mümkündür.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.