Çocuklarımızı teknoloji bağımlılığından nasıl uzak tutalım?

Günümüzde ebeveynler kararları evlatlarının iradelerine bırakıyorlar. Bu da çocukların teknolojiye bağımlı olmasına yol açıyor. Bağımlılık yaratan tüm alanlarda anne ve babanın rolü büyüktür. Peki, teknoloji cihazlara karşı ebeveynler ne yapmalıdır? Türkiye’nin psikologlarından olan M. Bayram Ayaz’ın bu konudaki görüşlerine yer vereceğiz.

Teknoloji bağımlılığında ebeveynlerin 3 modeli öne çıkıyor.

 1. Bağımlılığı karşı duyarsız ebeveynler
 2. Bağımlılık konusunda kaygılı ebeveynler
 3. Bağımlılık konusunda bilgili ebeveynler

Ana ve baba teknoloji konusunda çocuğa örnek olmalıdır.

Teknoloji bağımlılığında ebeveynlerin her ikisi de konuya önem verdiği zaman iyi sonuçlar elde edebilirler. Telefonların, tabletlerin vb. gibi cihazların kullanılması konusunda ebeveynler disiplin haline getirmelidirler. Bunun yanı sıra evde ek faaliyetler yapılmalıdır, hangi cihazlarla zamanı geçiriyorsak bu zamanı doldurmak ve ailemizle daha çok vakit geçirmek gerekir. Evdeki faaliyetleri öyle bir hale getirmek gerekir ki, cihazlar sadece çalışma ve çok önemli mesajlar vb. gibi şeylerde istifade edilsin. Yani eğlence için değil.

Çocuklar her zaman istediklerini almamalıdırlar.

İnternette bizim kültürümüzle bağdaşmayan birçok şeyler var ve veliler bu konularda çok dikkatli olmalıdır. Özellikle arkadaş ekleme ve online oyunlar hakkında dikkatli olunmaları konusunda çocuklarla konuşulmalı ve bilgi verilmelidir. Sanal dünyada karşımıza çıkan insan modelleri ile ilgili çocuklara bilgiler verilmeli, bu insanlar kendi emekleri ile mi buradadırlar, yoksa sadece geçici imajlarından dolayı mı? Çocuklara mutlulukla ilgili ekranlar gösterip, aynı zamanda da başkalarının acılarını da empati kurmaları için anlatmak gerekir. Eğer çocuklarınız cihazlar için çok istek duyarlarsa, her zaman geçerli olan bir kural var: “Çocuklar her istediğini almamalıdır”

Onlar için sadece rahatsız olmanız yeterli değil!

Yeni bir aile modeli geliştirilmiştir. Her bir aile üyesi dokunulmaz ve özel bir alana sahiptir. Herkesin kendi odası var. Aile üyelerinden birinin sorunu olduğu zaman bunu başka bir kıtada bulunan birine konuşurken yan odadaki diğer aile üyeleri bundan habersizdir ya da hiç umurunda değil. Bu nedenle de aile üyeleri gittikçe birbirlerine uzaklaşıyorlar. Eskiden televizyona karşı olan bağımlılığa karşı mücadele yapılırken, şimdi ise “Gel televizyona bakalım” diyerek birlikte vakit geçirmeye çalışıyoruz.

Anne ve babalar çocukları için iyi şeyler isterken ne kadar emek verdiğine dikkat etmelidirler. “Emek vermek” konusunu neden bu kadar vurguluyoruz? Çünkü kendi egosuna gücü yetmeyen ebeveynlerin, çocukları bile olsa hayatlarına dokunabillmeleri zor olur. Yetersiz oldukları her noktada saldırganlık gösteriyor, bazıları ise sadece sessiz kalıyorlar. Çocukların teknoloji bağımlılığına çözüm arıyorsak, bunu yapmak için ne kadar çaba gösteriyoruz? Ne kadar emek veriyoruz?

Bırakın ağlasın!

 • 0-3 yaş arası çocukların eline telefon / tablet verilmemelidir!
 • Bu çocukların TV veya diğer ekranlardan her herhangi bir şey izlemesi 30 dakikadan fazla olmamalıdır. Bu izleme ise günde maksimum 3 kez tekrarlanabilir.
 • Çocuklar ekran başından uzaklaşmazsa önce uyarı yapılmalı, aniden telefon elinden alınmamalıdır.
 • Okul çağındaki çocukları cihazdan uzaklaştırmadan önce onun ilgisini çeken başka faaliyetler bulunmalıdır. Örneğin, onlarla oyun oynamak gibi.
 • Telefonu elinden alınan çocuklar ağlamaya başlayınca onu susturmak için telefonu yeniden eline verilmemelidir.
 • Eğer susturmak için elinizden hiçbir şey gelmiyorsa, bırakın ağlasın. Çocuğun ağlayarak sizi yönetmesine izin vermeyin. Onun ağlamasının hiçbir işe yaramadığını gösterin.

Teknolojinin kullanımı için tavsiyeler.

 • Çocuklarınızın teknoloji ile ne kadar zaman geçireceğini belirleyin. Okul zamanlarında bu zamanı 2 saat civarında yapın.
 • İnternet kullanımını tamamen yasak etmeyin. Yasaklamak yerine zamanını belirleyin ve kullanımı ile ilgili aile kuralları oluşturun.
 • Peki, sizin internet / telefon kullanımınız çocuğa örnek olacak derecede mi? Unutmayın, çocuğunuzun örnek alacağı ilk insan sizsiniz!
 • Riski azaltmak amacıyla çocuğunuza dizüstü değil, masaüstü bilgisayar alın. Bilgisayarı ise çocuğun odasında değil, herkesin olduğu oturma odasına yerleştirin.
 • Başka çocuklarla zaman geçirmesini sağlayın. Dostluklar kurmasını destekleyin.
 • Çocuğunuzu spora yazdırın, yaşıtlarıyla tanışabileceği faaliyetlere yönlendirin.
 • 8. sınıftan önce çocuğunuza telefon almamaya çalışın.
 • Çocuğunuza koyduğunuz kurallara kendiniz de uygulayın ve en az 3 hafta kurallarınızı takip edin.
 • Sosyal ağlarda kimlerle dostluk kurarsa bunu uygun bir şekilde kontrol etmeye çalışın. Paylaştığı içerikleri, çalıştırdığı şeyleri sizinle de paylaşmasını sağlayın.
 • Telefonunuzu her gün aynı saatlerde çalışması kurallarını daha iyi çalışmasına neden olacaktır.
 • Yatmadan önce telefonunu odasından çıkarmasını isteyin.
 • Her akşam tüm dijital eşyalarınızı kapattığınız bir zaman ayarlayın ve tüm ev halkı bu kurala riayet etsin.
 • Kendi hayatınızdan örnek göstererek sahip olduğunuz şeyleri, insanlarla ilişkileri ve bazı kuralları onlarla paylaşın.
 • Kitap okumak ve telefon kullanma zamanı belirleyin veya 1 saatlik kitap okuduktan sonra telefonu kullanmasına izin verin.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git