Çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren alışkanlıklar

Çocukların vücudu yetişkinlerin vücuduna göre çok daha hassastır. Çocuğunuzun daha az hastalanması ve hastalıklarla mücadele edebilmesi için güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Bebek ve çocukların bağışıklık sistemini güçlendirebilmek ve hastalıklara karşı koruyabilmek için bazı alışkanlıkların kazandırılması gerekir. Güçlü bir bağışıklık sistemi hastalıklara karşı kalkan oluşturur. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları da bunlardan biridir. Çocukların sevmediği bazı besinleri yedirmenin yolunu bulmak ise ailelerin görevidir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için çocuğunuza kazandırılması gereken alışkanlıkları sizler için inceledik.

Sağlıklı Beslenme
Güçlü bağışıklık sistemi için çocuğun dengeli beslenmesine dikkat edin. Abur cubur yemek yerine meyve ve sebze ile beslenmesi en doğru olandır. Çocuklar nelerin sağlıklı olduğunu bilemeyeceği için hangi besinlerin ne gibi faydası olduğunu tek tek anlatmalısınız.

Aşı Takvimi
Doğduğu günden itibaren aksatmadan çocuğun tüm aşılarını yaptırmalısınız. Doktorunuzdan mutlaka aşı takvimini öğrenmelisiniz. Aşılar hastalıklardan korunmanın ilk adımıdır.

Uyku
Çocukların uykuya yetişkinlerden daha çok ihtiyacı var. Büyüme hormonunun önemli bir kısmı uyku sürecinde salgılanır. Çocuğun günlük yeterli uyuması için uygun ortamı sağlayın. Uyumayan çocuklar yorgun düşecek ve daha sık hastalanacaktır.

Temizlik
Küçük çocuklar kişisel hijyenlerine riayet etmelidirler. Aileler çocuğa kişisel temizlik konusunda bilgi vermelidirler. Bu süreçte çocuğa sinirlenmeden sakin şekilde doğru davranışların anlatılması gerekir. Kişisel temizliğin ihmal edilmesi enfeksiyonlara neden olabilir. Bu bağışıklık sistemi açısından sorun yaratacaktır.

Yukarıda saydığımız bu alışkanlıklar çocuklara kazanıldığı taktirde çocukların bağışıklık sistemi güçleneceğinden en ufak bir sorunda hastalanmayacaklar. Vücutları mikroplara karşı çok dirençli olacaktır.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git