Hamile Kadınlar

Çocukların kemiklerini güçlendirmek için hangi besinler verilmeli ve neler yapılmalıdır?

Çocukların kemiklerini güçlendirmek için hangi besinler verilmeli ve neler yapılmalıdır?

Sağlıklı ve dayanıklı kemik sistemi Genel insan sağlığında büyük bir rol oynar. Sağlam kemik sisteminin temeli çocukluk döneminde atılmıştır. Bu nedenle, çocuğun kemiklerini sürekli olarak güçlendirmeniz gerekir.

Kalsiyum kemiklerimizin ana yapı malzemesidir. Bu elementin eksikliği nedeniyle, çocuğun kemikleri daha zayıf ve kırılgan hale gelir. Sonuç olarak, çocuk kırıklara eğilimlidir, kemikler gecikir, büyümeyi yavaşlatır vb. Bu nedenle, doğum anından itibaren, çocuğun organizmasının kalsiyum ile normal bakımına ciddi olarak dikkat etmek gerekir.

1. Süt ve süt ürünleri
Daha büyük çocukların eslenmesinde sürekli süt ve süt ürünleri eklemek gerekir. Çocuğunuzun süte karşı alerjisi veya özel rahatsızlık yoksa çocuğunuza 1 yaşından itibaren günlük süt püreleri, süt kokteylleri, süt tahılları vb. verilmelidir. Çocuğunuzun süt ürünlerine karşı rahatsızlığı veya alerjisi varsa, o zaman çökelek, yoğurt, ekşi krema, peynir ve yoğurt gibi yiyecekler verilmelidir. Çocuğa doğal süt ve süt ürünleri (süt, yoğurt, çökelek vb.) vermeye çalışın. Mağazalarda satılan ve uzun raf ömrüne sahip olan bu ürünler, büyük miktarda koruyucu ve benzeri maddeler içerir, vb. zararlı maddeler var.

2. Anne sütü
Bebekleri sütle emzirmek büyük bir rol oynar. Anne sütündeki tüm yararlı maddeler (kalsiyum elementi dâhil) çocuğun vücudu tarafından kolayca emilir. Anne sütü ile beslenemediğinde, çocuğa donör sütü verilmelidir. Ve eğer bu mümkün değilse, çocuğun modern yapay süt karışımlarıyla beslenmesi gerekir.

3. Balık
10-11 aydan itibaren, çocuğun beslenmesine balık ilave etmesi gerekir(alerji yoksa). Balık, kemikler için çok önemli olan kalsiyum ve fosfor elementleri bakımından zengindir. Ayrıca, balık vücuttaki kalsiyum emilimini artıran D vitamini bakımından zengindir.

4. Güneş ışığı
Her gün çocuk en az 1,5-2 saat açık havada olmalıdır. İnsan vücudundaki güneş ışığının etkisi altında D vitamini üretilir. Yaz aylarında, çocuğun günün çoğunu açık havada geçirmesi için çalışmak gerekir. Bu çok önemlidir. Yaz aylarında, çocuklar büyüme sürecini geliştirir. Çocukların diyetindeki süt ve süt miktarını artırın.

5. Bitkisel ürünler
Bazı bitkisel ürünler kalsiyum içerir. Bu ürünler arasında: ayçiçeği çekirdeği, badem, brokoli lahanası, ıspanak, çikolata, yumurta sarısı, fasulye bulunur. Ancak bu gıdalardaki kalsiyum, süt ürünlerine kıyasla daha kötü emilir.

6. Fiziksel aktivite
Kemiklerin sağlam ve sağlıklı olması için fiziksel aktivite çok önemlidir. Bu durumda, kemikler gerekli maddelerle daha iyi sağlanır. Bu durumda, kemikler gerekli maddelerle daha iyi sağlanır. Bu nedenle, çocuğun fiziksel aktivitesi için gerekli koşulları yaratması gereklidir – hareketli oyunlar, beden eğitimi, yüzme vb.

Çocukların kemiklerin sağlamlığına neler zararlıdır?

Bazı ürünlerin alınması kalsiyum emilimini bozar. Bu gıdalar arasında şeker, tatlılar, tuzlu yiyecekler bulunur. Bu nedenle, çocukların beslenmesinde şeker, kurabiye, kek, kek vb. şeker miktarı en aza indirilmelidir. Kuru üzüm, kayısı, bal vb. doğal şekerleri istediğiniz gibi değiştirin. Kola, limonata ve diğer benzer içecekler şeker ve diğer kemikler için zararlı maddeler bakımından zengindir. Bu nedenle, bu tür içecekler çocuklara verilemez.

Sosisler, sosisler, cips, patates kızartması, diğer fast food ürünleri çok miktarda tuz içerir. Bu nedenle, bu ürünler çocuğa verilmemelidir.

Aşırı miktarda hayvansal protein alındığında kalsiyumun emilimini geciktirilir. Bu nedenle, çocuğa günde 1 defadan fazla et verilmesi tavsiye edilmez.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.