Çok ağrılı adet dönemin sebebi… – Çikolata kisti hastalığı nedir?

Bazı kadınlarda adet süresi çok ağrılı geçer.   Jinekolog Çağlar Yazıcıoğlu, ağrılı bu dönemin sebebinin çikolata kistinin olduğunu söyledi. Jinekolog Çağlar Yazıcıoğlu’ na göre, kısırlığa yola açabilecek çikolata kisti mutlaka tedavi edilmelidir.

Peki, çikolata kisti nedir?

Ağrılı adet sırasında kendini göstermektedir. Kanama sırasında rahim içerisinden akan kanın bir miktarı da borulardan karın içerisine akar ve orada kalarak kist şeklinde ortaya çıkıyor. Toplanan kan miktarının çikolataya benzemesi nedeniyle hastalık böyle adlandırılmıştır.

“Çikolata kisti” genellikle tedavi ile geçmiyor. Bazen küçülmesi gözlenebilir, ancak tamamen iyileşmesi mümkün değildir. Bu kist yumurta ile spermin döllenme sürecini de engelleyerek kısırlığa yola açabilen hastalıktır.

USM ve vajinal muayenesinden sonra teşhis konur. 2 türlü tedavi biçimi mevcuttur.

Jinekolog Çağlar Yazıcıoğlu da bu konuda önemli noktaları vurguladı: “Hiç doğum yapmayan hastalarda, yumurtalığın zarar görmemesi için cerrahi yöntemden mümkün olduğu kadar kaçınılır. Bazı hastalığın ilerlemiş zamanlarında cerrahi yöntemden kullanılıyor. Operasyon sırasında yumurtalıklara zarar verebilir. Dolayısıyla doktorlar ameliyatı son çare olarak düşünüyorlar”

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git