Çok şekerli gıdalarla beslenen çocuklar daha saldırgan oluyor

Dikkatli olun! Çok şekerli gıdalarla beslenen çocuklar daha saldırgan oluyor ve içki ve sigaraya başlıyor. 10-15 yaş arasındaki çocuklar içinde daha fazla şeker, tatlı tüketenler saldırgan olur, kavga eder, daha çabuk sigara içmeye başlar, içkiye meyilli olur.

Yapılan deney göstermiştir ki, enerjik içecek, tatlı içecek, şekerleme kabul eden çocuklar 3,5 kez daha fazla çatışmaya meyilli olup, diğer çocuklara karşı daha tarik edici hareketlerde bulunurlar.

Beslenme menüsünde şekeri fazla olan çocuklar 2 kat daha fazla olaylara karışıyorlar. Örneğin, İngiltere’de şeker, çikolata, tatlı sıvılar içen öğrencilerin % 89 daha fazla sigara içip, içkiye başladılar. Onlar diğer çocuklarla çatıştılar.

En kötü durum İsveç’te olup burada öğrencilerin günlük menüsünde şeker daha fazla olduğundan, çocuklar şiddet meyilli olup, daha erken zararlı alışkanlıklara başlıyorlar.

Bilim adamlarına göre 11 yaşından sonra çocuklara günlük 30 gramdan fazla şeker verilmemesi gerekiyor. Örneğin belirtelim ki, bir kutu kola ve bir adet çikolatada 35 gram şeker var. Enerjik içeceklerde ise bu miktar daha fazladır. O yüzden günde bir adet enerjik içecek veya bir adet kola, bir iki adet çikolata yiyen çocuklarda saldırganlık semptomları artacaktır.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git