Dış gebelik nedir, nasıl oluşur ve tedavisi hakkında bilgiler

Dış gebelik nedir, nasıl oluşur ve tedavisi hakkında sizlere genel bilgiler vermeye çalışacağız.Bazı durumlarda döllenmiş yumurtasının hareket ettiği yolda çeşitli engeller ortaya çıkar ve döllenmiş yumurta rahim duvarına değil de başka yere yerleşir. Bu da dış gebeliğe neden olur.

İstatistiklere göre dış gebeliklerin % 95-i rahim borusunda, nadiren rahim ağzında, karın boşluğunda veya yumurtalıkta gelişebilir. Dış gebeliğin sürdürülmesinde hiçbir umut yoktur. Kadın çok acilen cerrahi operasyona alınmalı ve embriyo çıkarılmalıdır. Çok nadir durumlarda aynı zamanda iki yumurta hücresi mayalanarak (döllenerek) biri rahim içinde, diğeri ise başka yerde yer etmeye başlar.

Rahim borusu duvarına giren cenin yumurtası onu kademeli olarak parçalıyor. Ayrıca, büyümekte olan cenin yumurtası borunun gerilmesine neden olur. Bu da sonuçta borunun patlamasına ve güçlü kanamaya yol açıyor. Böyle bir durumda rahim borusu mutlaka cerrahi yolla temizlenmeli ve arındırılmalıdır.

Rahim ağzı gebeliği sırasında meydana gelen kanama ise daha tehlikeli olarak kabul edilir. Bu zaman kanamayı sadece bir yolla yani rahim ağzına yapışmış cenini aldırarak durdurabilirsiniz.

Böylece, hamile kadın en erken dönemde ultrason muayenesi girilmelidir ki, dış gebelikten istisna olunsun.

Dış gebeliğin en önemli belirtileri

Aşağıdaki belirtiler hamile olduğunuz kesin olduğunda adet bitmiş ve adet kanaması kanama varsa dış gebelikten şüphelenmelisiniz.

  • Kanama,
  • Karin ağrısı,
  • Kasık ağrısı

Eğer dış gebelik teşhisi konulursa, kanama başlamadan cerrahi işlem yapılmalıdır! Zamanında yapılan cerrahi işlem kadına rahim borusunu ve rahimi korumaya olanak tanır.

Dış gebelik- hamilelik neden oluşur?

Rahimin gelişen kusurları, çocukluk boruları ve karın boşluğunun iltihabi hastalıkları, önceden yapılmış düşükler, rahim borularında yapılan cerrahi işlemler, intravenöz spiraller kullanılması, tüp bebek, döllenmenin fermantasyon yolla yapılması vb. gibi faktörler dış gebeliğe zemin yaratabilir.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git