Dış gebelik nedir?

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışında yumurtalık borusunda yerleşip büyümesidir.

Dış gebeliğin belirtileri nedir?

Adet gecikmesi, bulantı, kusma gibi hamilelik belirtileri bu zaman da gözlemleniyor. Genellikle yumurtalık borusunda bulunan cenin büyümeye başlar ve bir süre sonra kanamaya neden olur. Bu durum oldukça önemlidir. Eğer tedavi olmazsa iç kanama oluşabilir ve sonuçta hasta ölebilir.

Dış gebelik kimlerde yaşanabilir?

Gebelikten korunma hapları kullanan bir kadının hamile kaldığı takdirde dış gebelik yaşama olasılığı, ilaç kullanmayan bir kadına göre daha fazladır. Dış gebelik hakkında konuşan, jinekolog Cahit Cenksoy, spiral kullanan, sigara kullanan kadınların dış gebelik yaşama ihtimalinin daha fazla olduğunu belirtti:

Adetin gecikmesi dış gebeliğin belirtisi olabilir. Bu halden muzdarip insanlar daha çok karın ağrısı, adet gecikmesi şikâyeti ile geliyor. Zaman kaybolmadan USM olunmalı, hamilelik hormonu testi yapılmalıdır. Dış gebelik yeniden böyle hamilelik yaşama riskini artırır. Bu durum ölümle veya rahimin tamamen alınması ile sonuçlanabilir.

 Peki, dış gebelik nasıl giderilebilir?

Adet gecikmesi olan her kadın mutlaka şekilde jinekoloğa başvurmalıdır. USM aracılığıyla gebelik kesesinin rahim içinde olduğundan emin olunmalıdır. Böyle halden kaçınmak için vajinal enfeksiyonlarını azaltmak gerekir.

Ama yine de dış gebelikten % 100 oranındaki korunmak mümkün değildir.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git