Diyet içecekler ve yapay tatlandırıcılar gebe kalma şansını azaltıyor

Genellikle şeker veya çay şekeri yerine yapay tatlandırıcı kullanmanın sağlık açısından doğru olduğu düşünülse de, kalorisi azaltılmış yiyecek ve içeceklerin içeriğinde gizli tehlikenin olduğundan kimsenin haberi yoktur. Böyle diyet içecekleri ve yapay tatlandırıcıların gebeliğe engel olduğu ortaya çıktı.

Yapay şeker katılmış soğuk içeceklerin ve sıcak içeceklere katılmış yapay tatlandırıcıların kadının anne olma potansiyeline olumsuz etkiliyor. Özellikle tüp bebek tedavisi alan kadınları daha çok etkiliyor.

Belirtelim ki, şu anda ABD’de onaylanan 3 çeşit enerji içermeyen yapay tatlandırıcı vardır. Bunlar aspartam, asesülfam potasyum( asesülfam K) ve sakarindir. FDA tarafından onaylanan sukralaz, alitama ve siklamat yapay tatlandırıcılarla ilgili araştırmalar artık sonuçlandı. Eğer aldığınız ürünün “içindekiler” bölümünde glikoz şurubu, früktoz şurubu, mısır şurubu ve aspartam gibi madde isimleri yazılmışsa, yapay tatlandırıcı kullanılmış demektir. Diyet ürünlerinin çoğunda yapay tatlandırıcı kullanılmaktadır. Yapay tatlandırıcılar ise özellikle bel bölgesinde yağlanmadan neden olmaktadır.

Tatlandırıcılar iki gruba ayrılır:

  1. Enerji içeren tatlandırıcılar: Früktoz, sorbitol, Mannitol, ksilitol
  2. Enerji içeriksiz tatlandırıcılar: Aspartam, Asesülfam-K, Sakar, Siklamat

Günlük yaşamında daha fazla yapay tatlandırıcı kullanan kadınların hamile kalmak şansı daha azdır. Çünkü böyle kadınlar daha kötü yumurtalık ve embriyo kalitesine sahip olurlar. Sıcak içeceklere konan yapay tatlandırıcılar ise embriyonun deformasyonun neden olur. Şunu da belirtelim ki, yapay tatlandırıcılar küçük çocukların beslenmelerinde kullanılmamalıdır.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git