Doğum sonrası oluşan depresyonun nedenleri ve tedavisi

Anne olmak çok güzel duyguyu bir anda yaşatsa da, üzüntü, kaygı gibi hislere de yol açar ve sizde bir ruh değişikliği yaratır. Kadın hastalıkları uzmanı, jinekolog Seval Taşdemir doğumdan sonra gizlice başlayan depresyon ve psikoz periyodunun birkaç ay içinde düzeldiğini, ancak bazı annelerde 1-2 yıla kadar devam ettiğini açıkladı.

Gebelik sürecinde artan östrojen ve progesteron hormonlarının doğumla beraber ani olarak azalmasının yol açtığı sorunlardan biri de triod bozulmasıdır. Ayrıca folik asit eksikliği de depresyona getiren nedenlerden biridir. Biyolojik etmenlerin dışında psiko sosyal nedenler de doğum sonrası depresyona yol açıyor. Başkalarının kendisini yönettiğini düşünen kadınlar bu risk grubundadır. Gebeliğin bitmesi, annenin çocukla olan fiziksel yakınlığının artık olmaması (biri birbiriyle olan bağlantının ortadan kalkması) annede sevdiği birini kaybetmesi hissini hatırlatır.

Geçmişteki sıkıntıları (depresyon, kaygılar), evlilikle ilgili sorunları, ailesinde olan hastalık hikayeleri, evli olmama, istenmeyen gebelik, anne olmaya hazır olmama, ilk gebelik, doğum korkusu, sosyal desteğin olmaması doğum sonrası depresyon olmasında büyük rol oynuyor.

Doğum sonrası oluşan depresyona belirtileri:

 • Şiddetli üzüntü ve boşluk hissi
 • Yorgunluk, enerji eksikliği
 • Aile, arkadaş ya da zevk aldığınız şeylerden uzak durmak
 • Çocuklarının sevilmediği, çocuklarının beslenmesi, uyku düzeni ile ilgili endişeler
 • Çocuğa zarar verme korkusu
 • Odaklanma sorunu
 • Hafıza zayıflığı Psikomotor hareketlerde artış, yerinde karar verememe
 • Endişe, sinir, sıkıntı, durduk yere ağlama, paniğe düşme
 • İştahsızlık, kilo azalması, uykusuzluk
 • Çocukla ilgilenmek istememek, çocuğu öldürmekle ilgili düşünceler
 • Mutlu olmalı iken sıkıntılı, üzücü kendini suçlu hissetme

Peki, hangi yaş aralığındaki kadınlar doğum sonrası depresyona giriyor?

Doğumdan hemen sonra hamile olan kadınlarda bu risk % 30 veya daha fazladır. Geçmişte depresyon yaşamış kadınlarda ise bu risk % 25’tir. Önceki hamileliğinde doğum sonrası depresyon yaşayan kadınlarda risk % 85-dir.

Doğum sonrası oluşan depresyonun tedavisi

Doğumdan sonra depresyonun nedeni tam olarak bilinmese de tedavisi var. Boşluğa düştüğünde dinlenmek, çocuklar uyuduğunda uyumak, aile bireyleri ya da arkadaşlarından tavsiye almak, her gün düzenli olarak banyo, elbise ve yürüyüş yapmak bu duruma yardımcı olabilir.

Daha ağır depresyon durumlarında ise tıbbi değerlendirme yapılması ve antidepresan, antipsikotik ilaçlar alınması gerekebilir. Bu konuda sosyal destek de alınabilir. Doğumdan sonraki 40 gün önemlidir. Bu süre annenin iyileşmesi dönemi olup bu dönemde annenin çevredekiler tarafından desteklenmesi önemlidir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git