Doğuma hazırlık için yapılması gerekenler

Doğumda yanınızda olacak kişiyi seçme
Doğum için heyecanlı olmanız tamamen olağan bir durumdur: ama sizinle birlikte birilerinin olması çok büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle, zaman ayırıp sizi rahat hissettiren ve size destek olan doğum partnerinizi seçin.

Doğum için nasıl hazırlanılır
Doğal doğum? Suda doğum? Hastanede doğum? Şimdi ise doğum planınızı yazmak düşünmek zamanıdır. Doğum partneriniz ve doktorunuz ile seçiminizin daha detaylı incelenmesi ve tartışılması faydalıdır. Bununla siz sancılar başladığında hazır olacaksınız. Her şey son dakikada değişebilir, bu nedenle, eğer gerekirse, doğum planınızı değiştirtmeye hazır olmalısınız.

Doğum öncesi hazırlığın bir parçası olarak hastane veya doğum mekânını (eğer evde doğum olmayacaksa) ziyaret etmek iyi olur. Siz tüm bunların gerçekleşeceği yere aşina olmalısınız.

Hamilelik sırasında muayene
Gebelikte doğum öncesi muayeneniz, 36. haftadan itibaren iki haftada bir yapılmalı. Bu muayene sırasında, doktor bebeğinizin doğru büyümesinden emin olmak için rahminizin boyutunu ve yüksekliğini kontrol edecek. Kan basıncınızla yanı sıra idrarınızda şeker, protein ve enfeksiyon belirtileri kontrol edilecektir.

Ayrıca, zaman yaklaştıkça, bebeğinizin konumunu kontrol edilecektir. Örnek olarak, eğer bebeğiniz yanı düşük durumdaysa, danışman ebe ile muayene tanımlanabilir. Eğer bebeğiniz bu durumda 35 haftadan sonra kalıyorsa, sizin isteğinize göre sezaryen ameliyatı yapılabilir. Fakat, doğum sırasında bebeğiniz için en iyi yöntemin hangisi olduğunu seçme kararı doktorunuzun veya sağlık görevlilerin yetkisinde olacak.

Bebeğiniz doğum için nasıl hazırlanıyor
Hamileliğin son aşamasında, bebek doğum için aşağı doğru hareket eder, çanağa doğru hareket eder, bu nedenle rahiminiz diyaframınız üzerinde daha az baskı oluşturur ve sonucunda solunumunuz rahatlar. Ancak, rahiminiz idrar kesesini daha fazla sıktığından dolayı sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyabilirsiniz.

Sabırlı olmaya çalışın.
Gebeliğin son haftaları sonu olmayan av gibi görünebilir. Unutmayın ki, bebeğinizin doğum tarihi sadece ihtimaldir – doğum o tarihten 14 gün erken veya geç olabilir. Aslında, bebeklerin sadece % 5’i gerçekten o tarihte dünyaya gelirler.

Hamilelik eğer haddinden fazla devam etmişse doktorunuz indüksiyon önerebilir. Birçok kadın indüksiyonu kabul ediyorlar, ama bir kısmı ise bunu kabul etmiyorlar. İsteklerinizi şimdiden bilin ve onları doğum planına ekleyin. Eğer bebeğiniz 40 haftadan sonra doğmamışsa, doktorunuz sizi bilgilendirerek ve indüksiyon tarihi belirleyebilir. Genellikle 42. hafta olmadan önce indüksiyon tarihi belirlenir. Bu, eğer bu tarihten önce bebeğiniz doğarsa iptal edilecektir.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git