Doğuma psikolojik hazırlık

Birçok modern kadınlar, hamilelik sırasında doğuma hazırlanmaya başlar. Bu sadece vücut ve gelecekteki bebek için hazırlık anlamına gelmez. Anne adayı için mevcut korku ve şüphelerin ortadan kaldırılması, onu düşündüren sorulara cevap bulması son derece önemlidir. Doğuma psikolojik hazırlık, hamileliğin başarıyla sona ermesi için önemli bir adımdır. Bu anlayışa ne içerir?

Doğuma hazırlık neden gerekiyor?

Kadın vücudu, çocuğun taşınmasına ve doğmasına göre kurulmuştur. Ve akla şu soru geliyor, bu durumda, neden doğal sürece hazırlık gerekir? Aslında, her şey öyle basit değil. Modern yaşam ritimleri kadınları değişir ve her anne adayının doğum sürecine uyumu kolay olmuyor. Bu yüzden de tüm hamile kadınlara hem fiziksel, hem de psikolojik olarak, doğuma hazırlanmak önemlidir. Doğum sürecine psikolojik hazırlık, anne adayında oluşacak korku, şüphe, endişelerden kurtulmaya yardım eder. Bu, ilk doğuma hazırlanan kadınlara özellikle önemlidir.

İlk doğum her zaman belirsizliğe atılan ilk adımdır. Hamilelik boyunca kadın bebeği ile görüşme anını sabırsızlıkla bekliyor ve aynı zamanda bu andan korkuyor. Doğum nasıl geçecek? Acaba, bütün acılara dayanabilir miyim? Bütün bunlara ve sancılar kadar hazır olmak gerekir. Tekrar, özellikle de uzun yıllar önce doğum yapan hanımların da, bu konuda düşünmesi önemlidir.

Doğuma psikolojik hazırlık yönleri

Her şeyden önce, hamile kadınların doğum sürecinin fizyolojisini araştırmak gerekir. Doğumun nasıl başlanıp, nasıl bitmesini bilmek, oluşan korku ve heyecanın seviyesini önemli ölçüde düşürür.

Bebeğin gelişine hazırlık- doğum yatağı, bebek arabası, oyuncak ve giysilerin seçimi anne adayını yatıştırır. Çocuk mağazalarına sıradan bir yürüyüş ve çocuğa en gerekli eşyaların alınması basit bir olguyu anlamaya yardımcı olur: Yakında bebek dünyaya gelecek! Bu, kaçınılmazdır ve bu, mutlaka gerçekleşecek! Demek ki, yeni doğan bebeğin yeni bir dünyada rahat olmasını sağlamak için her şeyi hazırlamak gerekir. Böyle basit hal, kadının gücü, gelecek bebeği için rahat bir mekânın oluşturulmasına sarf edilmekte ve dolayısıyla içindeki tehlikelerden kaçınmaya olanak sağlar.

Doğum evini seçmek – Uzmanlar artık 30. haftadan sonra doğum evinin seçilmesi hakkında düşünmeyi tavsiye ediyorlar. Doğum evlerinin çoğunluğu belirli saatlerde ziyaretçileri içeri bırakıyorlar ve bu zaman anne adayının hastaneyi içten değerlendirmeye imkân verilir. Gönlünüzce olan yerde çocuğu dünyaya getirmek imkânı, mükemmel sakinleştirici araç olarak kabul edilir ve gelecek doğum sürecine psikolojik uyum sağlar.

Doğum evlerinin çoğunda doğumu yapacak doktoru önceden seçmek gerekir. Bu gebeliğinizi kontrol eden bir doktor veya güveninizi kazanmış başka bir uzman hekim olabilir. Aynı şekilde doğum evlerinin çoğunda doğum sürecinde eşinin veya herhangi bir akrabanın yer almasına izin verilir. Bu önemli dönemde, sevilen bir insanın yanında olması imkânı birçok anne adayı için en iyi sakinleştirici araçtır.

Görselleştirme – Hassas hamile kadınlara psikologlar görselleştirme yöntemini denemenizi öneriyor. Bunun için ne yapmak gerekir? Sadece bebeğiniz ile konuşun: Yüreğinizde veya yüksek sesle. Onunla, görüşünüzü neyi arzuladığınızı konuşun. Düşünün ki, siz onunla avluda, öncelikle çocuk arabasında sonra ise kendi ayakları ile yürüdüğünüzde. Düşünün ki, siz küçük çocuğunuzu nasıl yıkayacaksınız, giydireceksiniz ve birlikte oynayacaksınız. İlk adımları, ilk tebessümü düşünün ve unutmayın ki, tüm bunlar sizinle pek yakında gerçekleşecek. Sadece o kalır ki, doğumu beklemek, bebeğinizle bir araya gelmek ve yavaş yavaş tüm dünyayı ona göstermek.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git