Doğumdan sonra oluşabilecek komplikasyonlar

Kendi durumunuza dikkat edin, doğumdan sonra en azından 1 hafta boyunca vücut hararetinizi ölçün. Çünkü hemen hemen doğum sonrası tüm komplikasyonlar hararetin yükselmesi eşlik ediyor.

Endometrit (rahim iç tabakasının iltihabı) sırasında kadının vücut ısısı yükselmiş olur. Hastalığın hafif yürüyüşü sırasında sıcaklık yükselmesi az olur, ağır formlarında ise sıcaklık 40 – 41 ° С ye kadar yükseliyor. Sıcaklığın yükselmesi üşütme, kırıklık, baş ağrısı eşlik eder. Şunu da belirtmek gerekir ki, doğum sonrası dönemde kadınların çoğunda biraz ateş-hararet yükselmesi olur ve bu, sütün gelmesinden haber verir. Bu dönemde çoğu kadınlarda genel halsizlik de olur. Bunları bilirseniz de, organizmanızda meydana gelen her küçük değişikliği bile, doktorunuza bilgi verin! Eğer ateşiniz eve geldikten sonra yükselirse, hemen doktorunuza başvurun!

Endometrit (rahim iç tabakasının iltihabı) karnın alt kısımlarında, belde oluşan ağrılarla eşlik ediyor. Anne sütü ile emzirmenin ilk döneminde rahimin yığılması ile ilgili olan ağrılardan farklı olarak, endometrit zamanı olan ağrılar sürekli niteliktedir. Endometrit (rahim iç tabakasının iltihabı) sırasında, doğum sonrası dönemde kadın cinsiyet organlarından olan salgılarında karakteri değişiyor. Normalde doğumdan sonraki ilk 2-3 gün boyunca bu ifrazatlar kanlı ve oldukça fazla olur, daha sonra onların miktarı azalır, rengi ise öncelikle kahverengiye benzer, sonra sarımsı renk alarak 6-8 hafta sonra tamamen kesilir. Endometrit sırasında bu ifrazatlar daha uzun süre boyunca miktarca çok ve kanlı olur. Birçok durumda onlar kötü kokulu, bazı durumlarda ise yeşilimsi olur.

Bu belirtiler gözlendiği gibi, bir an önce doktora başvurmak gerekir. Endometrit tehlikeli hastalıktır ki, kısırlığa ve hatta kadının helak olmasına yol açabilir. Endometritin tedavisi antibiyotiklerle yapılır.

Kadınların doğum sonrası karşılaştığı sorunlardan biri de sütün meme bezlerinde durgunluğudur. Bunu önlemek için doğumdan sonraki ilk 3-4 gün içinde, gün boyunca kabul edilen sıvının miktarını 800 ml kadar azaltmak ve çocuğu düzenli olarak emzirmek gerekir. Emzirme kuralı düzgün yapılırsa (Emzirmede 5-7 dakika bir meme, 5-7 dakika öbür meme kural olmalıdır) meme bezlerinin pekişmesi giderek geçip gidiyor. 1-2 gün sonra durum iyileşiyor.

Doğru tedavi edilmediği takdirde laktostaz çok tehlikeli bir hastalık olan mastite (süt bezlerinin iltihabı) dönüşebilir. Mastitin esas belirtileri şunlardır: vücut sıcaklığının yükselmesi; üşütme; genel halsizlik; zayıflık; süt bezlerinde olan ağrı; bez bölgesinde derinin kızarması ve onun belli bir alanının pekişmesi.

Mastitin ilk belirtileri gözlendiği anda, bir an önce doktora başvurmak gerekir.

Zamanında doğru tedavi yapılmadığı zaman, iltihabi süreci ağırlaşarak öncelikle irinli, sonra ise flegmonöz mastite dönüşür. flegmonöz mastit özellikle tehlikeli olarak kabul edilir. Bu durumda iltihabi süreç memenin büyük bir bölümünü kapsar. Memenin dokusu erir ve iltihabi süreç çevre doku ve cilde yayılır. Bu zaman kadının durumu aşırı ağır olur: vücut sıcaklığı 40 ° С-ye yükselir, güçlü üşütme ve terleme, genel halsizlik, iştahsızlık, bulantı, bazı durumlarda ateş en yüksek olduğu zaman kusma, nefes darlığı vb. belirtiler gözlenir. Bazı durumlarda tansiyonun keskin ani inmesi ve şok da oluşabilir. Yerel belirti olarak meme keskin şekilde büyüyor, onun üzerindeki deri katı ödemleşir, kızarır ve mavimsi renk alır.

Bu nedenle mastitin ilk belirtileri görüldüğü anda, kendiliğinden iyileşmesi beklemeden, bir an önce doktora başvurmak gerekir. Doktor ilk olarak hastanın süt bezlerini muayeneden geçirerek, gerekirse kan ve idrarın genel muayenesi, anne sütünün bakteriyel flora ve diğer incelemeler yaptıktan sonra kadına gerekli tedavi belirler. Mastitin tedavisinin esasını anti bakteriyel ilaçların (antibiyotik) oluşturur. İrinli ve flegmonöz mesttiler ise sadece cerrahi yolla tedavi edilirler.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git