Doğumun başlangıç belirtileri ve yapması gerekenler

Doğuma 24-48 saat kalmış kadınlarda kan karışımı ile mukoza salgı meydana gelebilir ki, bu da rahim başı kanalının tıkacının açılması gibi değerlendirilebilir.

İlk sancılar genellikle karında, bazı durumlarda ise belde hissedilir. Ağrı dalgası belin orta bölümünde bittikten sonra dalga gibi sürüklenerek her 2 kalçaya yayılır ve sonra karında birleşir.

Öncelikle sancılar o kadar da güçlü olmuyor (zayıf çimdikleme gibi). Sonradan sancılar güçlenerek daha uzun süreli (6-10 saniye) olur, gittikçe yoğunlaşarak düzenli karakter alır, yani her defasında aynı bir süre sonra tekrarlanır. Doğumun başlangıcında sancılar her 20-25 dakikada bir tekrarlanır. Eğer ilk bebeğinizi bekliyorsanız, doğum evine sancılar her 5-7 dakikada bir tekrar olunca gitmeniz gerekir. Tekrar doğum yapan kadınlar ise doğum evine sancıların düzenli karakter aldığı ilk vaktinde gitmeliler. Tekrar doğum yapan kadınlarda doğum süreci ilk defa doğuran kadınlara oranla daha hızlı gidiyor.

Eğer amniyon sıvısı-suyu akmışsa (normal amniyon suları idrara benzer kokusuz, şeffaf ve sarımtırak renkte olur), doğumun diğer belirtilerini beklemeden, geç kalmadan doğum evine gitmek gerekir. Amniyon suyunun zamansız açılması çoğunlukla doğumun normal gidişinin bozulmasına ve sonradan cenin için olumsuz komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olur.

Dışarı akan amniyon suyu rengine (açık, şeffaf, yeşil, bulanık) ve miktarına dikkat etmeniz de önemlidir. Bu dönemde doğum evine mutlaka araçla (hiçbir zaman yaya gitmeyin) gitmek gerekir. Amniyon suyu akmasının önüne geçmek için hijyenik pedlerden (Adet sırasında kullanılan) kullanmak iyi olur.

Hamilelik sürecinden bağımsız olarak kadınlarda rahim yolundan kanlı salgı başlamış olursa, ağrının olup olmamasına bakmadan onları acilen doğum evine götürmek gerekir.

Doğum vaktinden önce doğurmak istediğiniz doğum evin ve doktoru da belli etmeniz önerilir. Birkaç doğum evine uğrayarak, size makul olanını seçmeniz iyi olur.

Eğer tedavi doktorunuz sizde olan bazı hastalıklara ve fetüsün durumuna göre doğumun sezaryen yöntemi ile yapılmasını tavsiye ederse, bu zaman sadece doğum evini, ayrıca bu işlemi götürecek doktorun kendisi ile görüşerek ameliyatın götürüleceği tarihi de belirlemek gerekir. Bu size birçok patolojik durumların önüne zamanında almaya imkânı vermiş olur.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git