Hamile Kadınlar

Down sendromlu çocuklar ve kalp rahatsızlıkları

Down sendromlu çocuklar ve kalp rahatsızlıkları

Down sendromu, yeni doğan her 1000 bebekten birinde görülen genetik bir hastalıktır. Özellikle, geç çocuk sahibi olan ailelerde bu sendrom tespit edilir. Henüz cenin anne karnında olduğu zaman fetal eko (Ekokardiyografi) yoluyla Down sendromu tanısı mümkündür.

Bu hastalıkla doğan çocuklar zihin geriliği, bağışıklık sistemi zayıflığı, kalp kusurları gibi birçok hastalıklardan muzdarip olurlar. Bunlar sırasında kalple ilgili sorunlar daha çok görülür.

Down sendromlu her iki çocuktan birinde kalp kusuru ile karşılaşılıyor. Bu nedenle kalp kusurlarının tanımlanması amacıyla Down sendromu ile doğan her çocuğa çocuk doktoru kardiyolog tarafından ekokardiyografi olunması önerilir.

Her normal insanda 46 kromozom olur. Bu çocukların 21 numaralı kromozomunda 2 yerine 3 kromozom olur. Down sendromuyla doğmuş bebeklerin beyin gelişimi normal çocuklara göre daha yavaş oluyor. Bağışıklık sistemleri zayıf olduğundan, bu çocuklar sık ​​sık hastalanabilir. Kronik kabızlık, göbek fıtığı, kol ve ayaklarında kas zayıflığı, ciddi kalp hastalıklarının yanı sıra gözlenebiliyor.

Bu bebeklerde sık görülen problemlerden biri de ” Atriyoventriküler kanal defekti ” adlandırılan kusurdur. Normalden farklı olarak, böyle hastaların kalbinde iki kapak yerine tek kapak olur. Bu kusur ameliyat yoluyla giderilir: “Operasyon sırasında bir kapaktan, iki ayrı kapak oluşturmak gerekir. Ayrıca, kalp delikleri de kapatmak gerekir.

Ancak dikkate alınması gereken bu bebeklerin hem ameliyatı, hem ameliyat öncesi hazırlıkları normal çocuklara göre zor ve karmaşıktır. Aynı zamanda, onların yoğun bakım periyodu, suni solunum aparatından ayrılması ve sonraki beslenmesi, iyileşmesi döneminde hem aile, hem de doktor tarafından ciddi kontrol, dikkat ve sabır gerektirir.

Zamanında ameliyat olmamış, bu şansı kaybeden çocuklarda sonradan çok ciddi kalp-akciğer yetmezliği görülür. Böyle ciddi komplikasyonları önlemek için Down sendromlu her çocuk hayatının ilk günlerinde çocuk doktoru kardiyolog muayenesinden geçmelidir.

Birçok aileler bu bebeklerini çok seviyor, onların pozitif enerjisini, neşeli olmasını, saf davranışlarını takdir ediyor, hastalıklardan korumaya çalışırlar. Bu bebeklerin hayatta kalmasında doktorlarla birlikte ailenin de büyük rolü var.

Down sendromlu bebeklerin bakımı normal bir bebekten 10 kat daha zordur. Bu yüzden de bu çocukları büyütüp yetiştirilmesi ciddi fedakarlık gerektirir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.