Hamile Kadınlar

Düşükle Bağlantılı Bakteriyel ve Viral Enfeksiyonlar

Düşükle Bağlantılı Bakteriyel ve Viral Enfeksiyonlar

Bazı viral ve bakteriyel enfeksiyonlar hamilelik kaybı riskini artırabilir bir NCY kaybı. Birkaç bulaşıcı hastalık düşük yapma için iyi belgelenmiş risk faktörleri olsa da , diğer çalışmalar bazı yaygın vajinal enfeksiyonların düşük yapma riskinizi artırabileceğini göstermektedir. Bu enfeksiyonlardan herhangi birine sahip olabileceğiniz konusunda endişeleriniz varsa, test edilme ve tedavi olma konusunda doktorunuzla konuşun.

Bakteriyel Vajinoz: Bakteriyel vajinoz (BV), balık benzeri bir kokuya neden olan yaygın bir vajinal enfeksiyondur; kaşıntı; ilişkiden sonra yanma ve ince, beyaz veya gri vajinal akıntı. BV semptom üretebilirken, BV’li bazı kadınların hiçbir semptomu yoktur. Bazı çalışmalar bakteriyel vajinozu hem birinci hem de ikinci trimester düşüklere bağladılar, ayrıca erken doğum riskini de artırdılar. Bununla birlikte, araştırmacılar BV’nin düşük yapma ile nasıl ilişkili olduğunu incelemektedir.

Jinekoloğunuz, pelvik muayeneniz sırasında BV’yi test edip bakteri olup olmadığını test ederek test edebilir. BV’niz varsa, vajinal krem ​​bazlı bir antibiyotik, olabilecek enfeksiyonları gidermenize yardımcı olabilir.

Klamidya: Klamidya ve cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklara sahip olmak, ektopik gebelik için bilinen bir risk faktörü olan inflamatuar bir durum olan pelvik inflamatuar hastalık (PID) gelişme olasılığınızı artırabilir. PID belirtileri pelvik ağrı, rahatsızlık ve ateş gibi belirtileri içerebilir.

Araştırmacılar, bakterilerin erken bir hamileliğe karşı bağışıklık tepkinizi değiştirebildiği için klamidinin düşüklüğü artırabileceğine dair kanıt bulmuşlardır. Klamidya belirtileri arasında akıntı, kaşıntı, vajinal ağrı, rektal ağrı ve akıntı ve seks ve idrar yaparken ağrı olabilir. Chlamydia olan birçok kadın herhangi bir semptom yaşamaz.

Klamidya veya PID’niz varsa, antibiyotiklerle tedavi etmeniz gerekecektir. PID, klamidyadan daha uzun antibiyotik tedavisi gerektirir. Doktorunuz klamidya’yı pelvik muayeneden alınan bir mendili veya kan testi ile test edebilir. Uzun süre tedavi görmemiş olan klamidiniz varsa ve doktorunuz PID’den şüpheleniyorsa, kronik iltihap belirtileri aramak için ultrason yapabilirler.

Gıda kaynaklı enfeksiyonlar: Listeria ve Salmonella enfeksiyonları gibi bazı bakteriyel gıda zehirlenmesi türleri, düşük risklerine bağlıdır. Listeria , en sık pastörize edilmemiş peynir ve şarküteri etlerinde bulunan bir tür bakteridir ve hastalık listeriyozisine neden olabilir. Salmonella kanatlı hayvanlarında, kırmızı etlerinde ve pişmemiş yumurtalarda yaygındır.

Toksoplazmozis: Bazı kediler kedi dışkısında bulunabilen Toxoplasma gondii adlı bir bakteri taşır ve bu nedenle hamile kadınların çöp kutusunu değiştirmemeleri gerekir.  Bu bakteriler, bebekte düşük veya doğuştan sorunlara neden olabilen toksoplazmoz adı verilen bir hastalığa neden olur.

Parvovirus B19 (Beşinci Hastalık): Parvovirus B19, beşinci hastalık adı verilen nispeten hafif bir hastalığa neden olur. Hastalık genellikle yetişkinlerin çoğunluğu ile bağışık olan çocuklarda ılımandır çünkü çoğu insan hastalığı çocukluk döneminde bir noktada yakalar ve kalıcı bağışıklığa yol açar. Parvovirus B19, bağışık olmayan bir hamile kadının maruz kalması durumunda fetüste sıvı birikmesine yol açan ciddi bir durum olan hidrops fetalise neden olabilir.

CDC’ye göre, gebelik sırasında parvovirüs B19 alan kadınların yüzde 5’inden daha azı, yanlış doğumla sonuçlanmaktadır.

Kızamıkçık: Alman kızamık olarak da adlandırılan kızamıkçık, ilk trimesterde hamile kalırken yakalarsanız doğuştan doğum kusurlarına neden olabilir. Kızamıkçık ayrıca düşüklere neden olabilir. Kızamıkçık, virüse neden olan virüse karşı yaygın bir aşılama yapılmasından dolayı yaygın değildir (MMR aşısının R bileşeni). Doktorlar rutin olarak doğum öncesi kan testinin bir parçası olarak kızamıkçığa karşı bağışıklığı test eder.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.