Hamile Kadınlar

Düşükler nasıl önlenir?

Düşükler nasıl önlenir?

Ne yazık ki, her 5 ila 6 gebelikten biri, düşükle sonuçlanır, yani hamilelik kaybedilir! Ve eğer bir kez olmazsa, iki kez üst üste iki kez değil üç defa olursa, o zaman felaket olabilir! Tekrarlayan gebelik kaybı, ilgili çift için büyük duygusal stresin yükünü taşıyan ve katılan doktorun sabrını deneyen böyle bir durumdur.

Belirli bir çiftte bu tür kayıpların nedenini anlamak için, çiftin tamamen araştırılması önemlidir. Hormonal, infektif veya genetik olarak değişebilen problemin nedenini belirlemek için çeşitli testler yapılır. Tedavi nedene bağlı olarak değişir, bu nedenle gerekli tüm testler yapılmadıkça sorunu tekrar önlemek mümkün değildir.

Kromozoma bağlı nedenler: İlk 3 ayda kaybedilen gebeliklerin en az % 50’sinde gebelik dokuları incelendiğinde önemli bir kromozomal veya genetik anormallik vardır. Gebelikte sonradan kaybedilen gebeliklerde, hamileliğin ikinci 3 ayında kabaca % 30 ve son 3 ayda % 5, yüksek oranda kromozomal anormallik vardır. Kromozomal anomaliliğin tekrarlayan gebelik kaybına neden olma olasılığı düşüktür. 35 yaşından büyük kadınlar kromozomal anomalileri olan yumurta üretme eğilimindedirler. Bir çift 2 veya daha fazla düşük yaptığında, hem kadın hem de erkek için kromozomların araştırılması gerekir. Bu araştırma zamanın % 95’i normal çıkar. Bir anormallik tespit edilirse, bu alandaki araştırmalar karmaşık ve sürekli değiştiği için deneyimli bir uzman genetikçiye derhal danışılması gerekir.

İmmünolojik nedenler:Tekrarlayan gebelik kaybının immünolojik nedenleri tam olarak anlaşılmamıştır. Otoimmün hastalık veya işlev bozukluğu, tekrarlayan gebelik kaybının % 10’una kadar bir rol oynayabilir.

Antifosfolipid (APS), klasik olarak rekürren gebelik kaybıyla ilişkilendirilen otoimmün fonksiyon bozukluğudur. Fetüsün dolaşımında, oksijenli kanın fetüse geçişini engelleyen küçük kan pıhtıları gelişir. Bu, fetal kayıpların olası bir nedenidir. Düşük doz aspirin ve Heparin (kan inceltici) APS’li kadınlar için tercih edilen tedavi seçenekleridir. Alloimmün nedenlerin olduğu, yani fetüsün anne tarafından yabancı bir doku olarak tedavi edildiği bir durumda, babanın kanıyla lökosit immünizasyonu ve immünoglobulin tedavisi gibi diğer tedaviler kullanılır.

Hormonal nedenler:Tekrarlayan gebelik kaybının en sık görülen hormonal nedeni, düşük progesteron salgılanmasıyla ilişkili “luteal faz defekti” dir. Progesteron, hamileliği sürdürmek için uterusun astarının iyi gelişmesi için gereklidir. Progesteronun implantasyonda ve normal bir gebeliğin gelişiminde kritik bir rolü olduğu ve bunun yetersizliğinin ciddi vakalarda kısırlığa ve daha hafif vakalarda tekrarlayan gebelik kaybına yol açabileceği görülmektedir. Luteal faz defekti için yaygın bir tedavi vajinal fitiller, enjeksiyonlar, oral tabletler veya yukarıdakilerin bir kombinasyonu şeklinde progesteron takviyesidir. Kontrollü diabetes mellitus (Şeker Hastalığı) ve kontrollü tiroid bozuklukları bugün gebelik kaybına neden olarak görülmemektedir.

Enfeksiyonlar:Bir kadının muzdarip olabileceği Toksoplazmoz gibi bazı kronik enfeksiyonlar fetüse geçerek zarar verebilir. Enfeksiyon tespit edilmezse ve bu nedenle de tedavi edilmezse, daha fazla hamilelikle tahribata devam edebilir. Bu nedenle, çeşitli testler yapmak, varsa enfeksiyonları tedavi etmek gerekir ve bu, gelecekteki başarılı gebeliklere neden olabilir.

Uterus Anormallikler:Uterusun doğumdan beri rahim yapısındaki kusurlar veya uterus boşluğunda fibroidlerin varlığı veya kavitede septum veya yetersiz bir OS (rahim ağzı) gibi uterus anomalileri düşükler. Bu sorunların bir sonraki hamilelikten önce düzeltilmesi, düşüklerin önlenmesine kesinlikle yardımcı olabilir.

Yaşam tarzı faktörleri:Bazı yaşam tarzı faktörleri de, özellikle sigara, ağır içme ve uyuşturucu kullanımı gibi tekrarlayan düşükler yaşama riskini artırabilir.

Bilinmeyen sebepler:Araştırmanın tamamlanmasından sonra, doktorlar, bir çiftin tekrarlayan düşükler için hala bir neden bulamayabilir. Araştırmalar, bilinmeyen nedenlerden dolayı tekrarlayan düşükler olan çiftlerin sonunda normal bir hamilelik geçirme ihtimalinin % 70 olduğunu göstermiştir.

Hamilelik sırasında düşük yaptırmaktan daha zor bir deneyim yoktur. Düşük, sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda duygusal olarak da zordur. Oysa hamilelik kaybı, özellikle zaman ve tekrar ortaya çıktığında başa çıkmak daha da zor olabilir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.