Hamile Kadınlar

Düzenli uykunun çocuklar üzerindeki faydalı etkileri nelerdir ?

Düzenli uykunun çocuklar üzerindeki faydalı etkileri nelerdir ?

Kaliteli uyku, çocuğun büyüme ve gelişimi için oldukça önemlidir. Bilim adamları çocukların ve bebeklerin yeterli uyumadıkları takdirde onların beyin gelişimlerinde gecikme, sinirlilik, dikkatsizlik, iştahsızlık, öğrenme yeteneğinin azalması ve hiperaktiflik oluşabileceğini söylüyorlar.

Günümüzde anneler hem çalışıyor hem de çocuklara bakıyorlar. Bu zaman çocukların uyku sorunları tüm aileye olumsuz etki gösterebilir. Uyku çocuğun fiziksel olarak dinlendiği ve beyninin bazı bölgelerinin gündüze oranla daha aktif çalıştığı bir vakittir. Bu nedenle çocuğun sürekli uykusu onun gelişimi için çok önemlidir.

Uyku boyunca çocuğun merkezi sinir sistemi gelişir ve beyin hücreleri arasında yeni bağlar oluşur.

Bu nedenle 0-5 yaş arası çocuklar en geç 20.00-21.00 saatlerde yatmalı ve sabah saat 08.00-dan sonra uykudan uyanmalıdırlar. Gece saat 22: 00’da uykuya dalan bir çocuk 20: 00-21: 00 saatleri arasında vücudunda sentez edilen hormonlardan yararlanamayacaktır..

Bebekler düzeni çok seviyorlar. Bu durumda onlar kendilerini rahat hissederler. Bu da çocukların daha rahat uyumasına, beslenmesine ve normal gelişimine neden olur.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.