Emziren-süt içen bebeğe su vermek gerekir mi?

Anneler bilir ki, bebeğin menüsüne ek besinler (lapalar, püre vb.) Dahil edildikten sonra su da dahil edilmelidir. Peki, bundan önce anne sütü veya yapay süt ile beslenen çocuğa su vermek gerekir mi?

Bebekler ek besinler alana kadar gıdayı sadece sıvı alırlar: ya anne sütü, ya da onun yerini tutan adapte edilmiş yapay gıda şeklinde. Çoğu durumda bu gıdalarda bulunan sıvının miktarı çocuğun suya olan ihtiyacını sağlayabiliyor ve çocuk ek olarak su içmek istemiyor. Esasen bu sadece anne sütü ile beslenen çocuklara aittir. Yapay sütle beslenen bebeklere su vermek gerekir. Ancak bazı durumlarda sadece anne sütü ile beslenen bebekler suya ihtiyacı ortaya çıkabilir.

Birincisi – eğer çocuk doğal anne sütü ile besleniyorsa, annenin sütü belirli kişisel özelliklere de sahip olabilir, örneğin, nispeten yağlı veya tatlı olabilir ki, bunun da neticesinde çocukta yangı hissiyatı oluşabilir.

İkincisi – hava sıcaklığı yüksek olduğunda, bebekler terlediği ve belirli miktarda su kaybettiği için, elbette ki, o zaman suya olan ihtiyacı da artmış olacaktır;

Üçüncüsü – yangı hissiyatı, çocuğun hararetinin yükselmesi, ishal veya kabızlığın olması nedenlerinden de ortaya çıkabilir. Bu nedenle bebeklere mutlaka su içirtmek gerekir, ancak onu buna mecbur etmek de olmaz.

Çocuk kendini rahatsız hissettiğinde ona ek olarak su da teklif etmek gerekir (sancılar olunca çocuğa biraz su verilirse, bu, onun karnındaki ağrıların azalmasına da yardımcı olur, aynı zamanda rahatsızlığının nedeni yangı hissiyatı da olabilir).

Bebeklere sıvıyı aşağıdaki şekillerde verilebilir:

– Su. Emziren bebeklere içme suyu verilmesinin 2 yolu vardır: kaynatılmış su veya plastik kaplarda satılan ve kaynatılması gerek olunmayan (onların kaynatılması, hatta zararlı kabul edilir) özel çocuklar suları. Çocuk doktorları suya şekerin eklenmesini tavsiye etmiyorlar.

– Çocuk çayları. İlaç bitkilerinden (papatya, rezene,  anason, nane) hazırlanan özel bebek çayları. Çaylar sadece yangı hissiyatını aradan götürür, aynı zamanda tedavi-koruyucu etki de gösterirler: spazm ve sancıları giderir, bağırsak gazlarının ve dışkı ifrazının dışarı atılmasını kolaylaştırır, bağışıklığı yükseltir, sinir sistemini rahatlatır. Tedavi etkiler bebek çayının içeriğine bağlıdır. Normal siyah çayı ise çocuklara 1 yaşından sonra verilebilir (çay koyu olmamalıdır!).

– Kompostolar, meyve şerbetleri. Onların verilmesine bebeğin 3 aylığından itibaren başlamak olur: ilk olarak kayısı kurusundan, erik kurusundan ve diğer meyve kurularından hazırlanan zayıf konsantre demlemeler şeklinde (örneğin, 3-4 siyah erik kurusu 100 ml kaynar su, soğutulur ve çocuğa içtirilir). 5 aylığından itibaren çocuğa normal kompostolar da verilebilir.

– Meyve suları. Ek besin gibi, meyve suları bebeğin 5 aylığından sık olmayacak şekilde verilebilir. Eskiden meyve suları çocuğun 1 aylığından itibaren veriyorlardı. Daha sonra da ispatlandı ki, bebeğin fermentativ sisteminin yetersizlik nedeniyle bu bebek organizması için özellikle onun mide-bağırsak sistemi için çok zararlıdır. Meyve suları da “gıda” olarak kabul edilir, onlar fermentativ sistemin aktif ve düzgün çalışmasını gerektirir.

Bebeklere verilen sıvıların kabul edilmesinde genel bir kural vardır: her yeni sıvı yavaş yavaş verilmelidir (10-20 ml den başlamak üzere). Sıvı çocuğa veya gıda alımından önce, ya da gıda kabulleri arasındaki sürede verilmelidir. Verilen sıvı ılık olmalıdır. Sıvıları çocuğa emzirmeler arası vermek gerekir. Sıvı emzirmeden önce çocuğa verilirse, o daha az gıda kabul edecek.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git