Emziren – süt veren annelere yasak konulan yiyecekler

Süt veren-emziren anneler daima endişeyle yaşıyorlar: “Süt veren annelere yasak olunan yiyecekler nelerdir?” Ya da internette süt veren annelere yasak olunan yiyecekleri diye arama yapıyorlar. Belirtelim ki, böyle bir yasak yiyecek listesi yoktur ve olsa da doğru değildir.

Bazı anneleri daima rahatsız edem sorunlardan biri gaz oluşumuna neden olan yiyecekler olarak bilinen lahana, brokoli, fasulye, nohut ve bu grupta bulunan sebzelerin alımı ile ilgilidir. Gaz ve şişkinlik yaratan bu sebzelerin bebekte de aynı etkiyi olabileceği anneleri düşündürüyor. Ama dikkate alındığında, anne sütü annenin mide-bağırsak sisteminde olanlardan değil, kana geçen maddelerden oluşur, o zaman bu rahatsızlığın da yersiz olduğu ortaya çıkacak.

Ekşi gıdalar da anne sütünü etkilemez. Örneğin, narenciye bitkiler, domates vb. sebzeleri anneler rahatlıkla kabul edebilirler. Ama bazı bebekler anne sütüne geçebilen belli grup proteinlere özellikle inek sütünden hazırlanan süt ürünlerine karşı hassas olabilirler. Ayrıca bebekler soya, buğday, mısır, yumurta ve yerfıstığı yiyen annelerinin sütüne belli derecede alerjik tepki gösterebilirler.

Süt veren anne istediği yemeği, istediği ölçüde kabul edebilir. Ama eğer sizin nesilde özel bir gıdaya çocukların alerjisi varsa, o zaman kendi bebeğinizi aynı gıdayı siz kabul ettikten sonra tepkisini gözlemleyebilirsiniz. Ama birçok şeylerin bireysel olduğu gibi, sizin bebeğinizde de bu alerji olmayabilir.

Bazı anneler biberli ve çok baharatlı yiyeceklerden emzirme-süt verme sırasında çekinirler. Ama çok bu çok gereksizdir. Onların bebeğe her hangi olağanüstü bir etkisi araştırmalarda çıkmamıştır. Hatta bir araştırmada süt veren ana sarımsak yedikten sonra çocuğunun daha iyi süt emdiğini ortaya çıkmıştır.

Bazı anneler süt verme sırasında biçime çabuk dönmek amacıyla şeker yerine yapay şeker tatlandırıcılar kullanırlar. Thomas Hale (medications and mother milk 2012) araştırmalarına göre bazı şekerli tatlandırıcıların kullanımında ılımlı yaklaşım yani az miktarda kullanımına izin verir. Ama diyet yapan hanımlar arasında yaygın olan steviayı (şeker otu) yasaklamaktadır. Stevianın çok tatlı otlardan alınarak hazırlanmasını dikkate alarak, geniş araştırma yapılmadığından dolayı stevianın kullanımını risk grubuna sokuyor.

Şekerleme ürünlerinin çok kabul edilmesi veya yağlı besinlerin azaltılması anne sütüne hiçbir etkisi yoktur. Genel olarak, anne sütünün yağlı yenen yağlı gıdalara bağlı değildir. Ama annelerin emzirme zamanı uygulayacakları sert diyet sayesinde sütün kalitesinde bazı değişiklikler ortaya çıkabilir.

Ama tabii şeker kaynağı olan bal anneler için hiç de korkunç değil. Anneler onu rahat kullanabilir. Ama 1 yaşına kadar bebeklere bal vermek tavsiye edilmez. Çünkü onların mide bağırsak sistemi daha hassas olduğu için balda olan botulizm maddesi dışarı atamıyor.

Bazı hamile kadınlarımız ve emziren annelerimiz balığı çok severler. Ama balık yemekte biraz dikkatli olmak gerekir. ABD’nin Gıda ve İlaç İdaresi tarafında: birkaç balık türünü yemeği genellikle tavsiye etmiyor: köpek balığı, kılıç, kral balığı ve benzeri (bunlar uzun ömürlü ve büyük balıklardır ve diğer balıklara besleniyorlar, ona göre daha yüksek yoğunlukta vücutlarında cıva toplaya bilirler). Balıkta bulunan cıva doğmamış bebeğin sinir sistemine olumsuz etkilediği için hamilelere tavsiye edilmez. Genel olarak süt veren annelerin de çok miktarda balık tüketilmesi tavsiye edilmez.

Suşi tutkunu olan süt veren anneler bu sırada suşi verilen restoranların seçiminde çok dikkatli olmalıdırlar. Çünkü tüm çiğ gıdalar gibi suşide de bakteriler olabilir ve hijyen standartlarına uygun olmayan hazırlanma yöntemi emzirmeye engel olmasa da anneye zarar verebilir.

Yumuşak ve yarım yumuşak peynir tutkunu olan hamile bayanlar çiğ sütten hazırlanan süt ürünlerini ve çiğ sütü doğuma kadar ertelemek zorunda, çünkü yumuşak peynirlerin birçoğu pastörize edilmemiş sütten hazırlandığı için anneye ve cenine zarar verebilir. Süt veren anneler ise kabul edebilirler. Emziren annede tehlikenin anne sütüne geçme ihtimali yoktur.

Değerli hamile bayanlar ve süt veren anneler, istediğiniz yemeği seçmede ve yemede özgürsünüz, ama her gıda alımından önce kriteriniz yiyeceğin kalitesi ve bebeğinizin sağlığı olsun.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git