Hamile Kadınlar

Erkeklerde kısırlığın çaresi olan yiyecekler

Erkeklerde kısırlığın çaresi olan yiyecekler

Ailelerin dağılmasının temel dayanaklarından biri de kısırlıktır. Erkeklerde daha fazla bulunan kısırlığın beslenmesiyle ilgisi var mı? Bebek sahibi olmakta güçlük çeken erkekler için beslenme ile ilgili uzmanların tavsiyelerini ve erkeklerde kısırlığı önleyen besinler sizlerle bu yazımızda paylaşacağız.

Sebze ve Meyveler: C vitamini ve A vitamini, magnezyum, folat ve çinko bakımından zengin olan meyve sebzeler vücut için birer antioksidandır. Araştırma, antioksidanların kısırlığa yol açan komplikasyonları önlediğini göstermektedir. Yeşil sebzelerde, folat, protein sentezi ve sperm hücreleri DNA üretimi için önemli unsurlardır.

Süt ürünleri: Her zaman süt içmek ve süt ürünlerinin kullanılması sperm üretimini etkileyen bir faktördür.

Et: Et ve et ürünleri, tamamen kanıtlanmış olmasa bile erkeklerin üremesini etkileyebilir. Ancak çok fazla et yemek sperm kalitesini düşürür.

Çinko, selenyum ve C vitamini bakımından zengin gıdalar: Çinko, et, peynir ve balıkta boldur. Çinko eksikliği sperm miktarının azalmasına neden olur. Bu nedenle, gerekli çinkonun günlük miktarı günde yaklaşık 10 mg’dır. Selenyum fındık, balık ve tavuk ürünlerinde daha fazladır. Normal sperm üretimi için günde 55 mg selenyum gereklidir. Günlük alınması gereken g C vitamini miktarı ise yaklaşık 80 mg’dır.

Şeker: Aşırı şeker tüketimi ve şişmanlık sperm kalitesini azaltır.

Ek ilaç kullanımı asla doğru beslenmenin yerini almaz.

Ancak, doğru beslenme ile tedavi olumlu bir etkiye sahiptir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.