Hamile Kadınlar

“Fast food” çocuklar için hangi tehlikeler yaratıyor?

“Fast food” çocuklar için hangi tehlikeler yaratıyor?

Birçok insan hızlı ve kolay şekilde hazırlandığı için fast foodlara üstünlük verirler. Özellikle öğrenciler ve öğrencilerin ders arası ve dersten sonra açlıklarını hemen gidermek için fast food ürünleri yemeği seviyorlar.

A ve C vitamini, mineraller ve kalsiyumun yeterli olmadığı bu gıdalar bir süre sonra insanlarda çeşitli sorunlara neden olur. Elbette, birçok insan bunun farkında değildirler. Çünkü onları düşündüren esas şey o an hissettikleri açlığı ortadan kaldırmaktır.

Araştırmalar gösteriyor ki, çok kızartılan, fazla yağ kullanılan ve içeriğinde vitamin olmayan abur cubur özellikle çocuklarda kemiklerin gelişmeden kalmasına yol açabiliyor. Bu da onların boy atmasını engelliyor. Çocuğunuzun birçok hastalığa maruz kalmaması ve boyunun uzaması için onları fast food yiyeceklerden uzak durmasını ve yememesini sağlayın.

Gıda mühendislerine göre, beslenmede önemli olan iki temel şey vardır. Bunlar kaliteli ve dengeli beslenmektir. Yeterli miktarda ve dengeli şekilde beslenerek vücudun istediği vitaminleri vermek gerekir.

Ancak çocuklar ve gençler daha çok ayaküstü yiyecekler dediğimiz fast foodlara üstünlük verirler. Böyle besinler vücutta bağışıklığı zayıflatır, hastalıklara karşı mücadelede insanı güçsüzleştirir. Çünkü vücut ihtiyacı olduğu vitaminleri fast foodlardan alamıyor.

Çeşitli kafe ve restoranlarda hazırlanan ayaküstü yiyeceklerin içeriğinde yağ fazla olduğu için günlük ihtiyaç olan kaloriden daha fazlası kabul ediliyor. Bu ise çocuklarda erken yaşta kilo sorunu yaratmaya başlar.

 Çocukları fast foodlardan tamamen uzaklaştırman zor olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Fakat fast food çok yiyen insanlara tavsiyemiz şudur ki, onların yanında en azından evde hazırlanan sebzeli yemeklerden de yesinler. Sebzeler fast foodların vermediği faydalı vitaminleri, proteinleri, karbonhidratları sağlamış olacaktır. Ancak dengeyi bu şekilde korumak mümkündür.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.