Hamileliğin 13 erken işareti-belirtisi

Adet gecikmesi. Bu, büyük olasılıkla en net olan belirtidir. Fakat bazen diğer sebeplerden de adet gecikmesi hallerine rastlanır.

Vücut sıcaklığının yükselmesi. Vücutta oluşan ısı da hamileliğin önemli belirtilerinden biridir. Hafif ateş görülür. Bu nedenle hamilelik boyunca vücudunuzda sıcaklık değişikliklerini gözlemleyebilirsiniz. Uzun süre devam eden ateş durumunda ise doktora başvurun.

İştahın açılması veya bazı gıdalardan tiksinmek. Hamileliğin diğer bir işareti de fark edilir derecede iştahının açılmasıdır. Mevsimi olmayan meyvelere karşı iştah artar. Ayrıca  bazı kadınların çok sevdiği besinlere karşı tiksinti yaşaması da mümkündür.

Kendisini hamile gibi hissetmek. Birçok kadın hamile olup olmadığı ile ilgili bir hisse önceden sahip olur ve genellikle bu hissiyat doğru çıkıyor.

Yorgunluk hissi. Başın dönmesi ve halsizlik erken gebelik belirtilerinden biridir. Akşamları sık uyku isteği ve sabahları yerinden kalkmak istememek bunlara örnek olabilir.

Baş dönmesi. Bir diğer belirti ise başın dönmesidir. Bir süre ayakta durduktan sonra baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Bu tansiyonun düşmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur.

Kokuya karşı hassasiyet. Hamile kadınların birçoğunda sık sık yaşanan diğer belirti de kokulara karşı oluşan hassasiyet. Herhangi yemek veya parfümün kokusu onları aşırı rahatsız edip, bulantı yapabilir.

Mide yanması veya kabızlık. Midede yanma veya bağırsaklarda kabızlık olabilir. Aynı zamanda vücutta artan hormon seviyeleri de sindirimi yavaşlatabilir.

Ruhsal değişiklikler. Vücudunuzda oluşan hormonal değişikliklere bağlı olarak durumunuz da bazı farklılıklar ortaya çıkabilir. Birdenbire sinirlenip, strese girebilirsiniz. Bir an gülerken, bir anda üzülüp ağlamak mümkündür.

Karında şişkinlik. Elbette karın bölgesinde şişlik gebeliğin en çok bilinen belirtilerindendir. Hamileliğin ilk haftalarında karın hala oldukça küçük olduğundan hamile olduğunuz aklınıza gelmemiş de olabilir.

Mide bulantısı. Mide bulantısı hamileliğin erken dönemlerinde ortaya çıkan diğer bir belirtidir. Beklenmedik bulantı başlayabilir.

Sık idrara çıkma. Gebeliğin diğer ve en önemli belirtilerinden biri de anne adayının sık sık idrara çıkmasıdır.

Göğüste hassasiyet. Göğüs ağrısı hamileliğin en belirgin ve en erken belirtilerinden biridir.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git