Hamile Kadınlar

Gebelik testi ne zaman yapılmalıdır? – (Soru-Cevap)

Gebelik testi ne zaman yapılmalıdır? – (Soru-Cevap)

Adet döneminiz düzenli değilse, hamilelik testini ne zaman yapmalı?
Eğer özel günleriniz hep gecikirse, bu zaman kafanız karışabilir. Böyle durumda test gününe karar vermek için son 6 ay içinde en çok geciktiği sürenin geçmesini beklemek gerekir.

Gebelik testi ne zaman yapılmalıdır?
Gebelik testinin doğru sonuç vermesi için yumurtanın sperm tarafından döllenmesi, yani HCG hormonunun salgılanması başlaması gerekir. Eğer zamanından önce test yaparsanız, hamile olsanız bile test negatif çıkabilir. Dolayısıyla âdetin 3-4 gün geçmesini bekleyin.

Gebelik testi yaptım, fakat bir çizgi solgun görünür. Bu ne demektir?
Gebelik testinin pozitif sonuç vermesinin tek yolu vücutta HCG hormonun olmasıdır. Bu ise sadece hamile iken salgılanır. Bu nedenle hamilelik testinde soluk da olsa 2 çizgi görünüyorsa, bu hamile olduğunuz anlamına gelir.

İki kez gebelik testi yaptım, önce pozitif sonra negatif çıktı, neden böyle oldu?
Böyle bir durumla karşılaşmışsanız, kimyasal gebelik geçirmiş olabilirsiniz. Peki, bu ne demektir? Kimyasal gebelikte yumurta döllenir ve rahime yerleşmeye başlıyor. Fakat bir nedenle yerleşmeyi tamamlayabilir. Bu nedenle adet kanamanız başlar. Uzmanlar tüm gebeliklerin% 70 -inin bu şekilde bittiğini düşünür. Kadınların çoğunun ise bu durumdan haberi yoktur ve sadece adet kanamalarının geciktiğini düşünüyorlar. Kimyasal gebeliği anlamanın tek yolu erken yapılmış gebelik testidir.

Gebelik testi negatif çıktı, ama kendimi hamile gibi hissediyorum, ne yapmalıyım?
Hamileliği belirlemek için birçok yol vardır ve bunların içinde en tuhafı ise kadınların hisleridir. Bu nedenle de bu hisleri bir kenara atmanızı tavsiye etmiyoruz. Eğer testiniz negatif çıkıp, kendinizi gebe gibi hissediyorsunuz ve bazı belirtiler de varsa, hamile olabilirsiniz.

Gebelik testi önce negatif sonra pozitif çıktı. Neden böyle oluyor?
Hamile kalmayı çok isteyen ve bu nedenle de sabırsızlıkla davranan birçok kadının karşılaştığı bir durumdur. Bu, ilk yaptığınız testin erken olduğunu gösteriyor.

Gebelik testi yaptım, pozitif çıktı, ama sonra adet kanaması başladı. Bu ne demektir?
Büyük olasılıkla yeniden test ederseniz bu negatif sonuçlanacak. Kimyasal gebelik geçirmiş olabilirsiniz.

Gebelik testi yaptım, negatif çıktı, fakat adet kanamam başlamadı.
Aceleci kadınlardan olabilirsiniz. Çünkü eğer hamileyseniz, testin pozitif çıkması için sadece yumurtanın döllenmesi yeterli olmuyor. Önceki açıklamalarda da belirtildiği gibi HCG hormonunun salgılanması gerekir. Bu nedenle biraz da bekledikten sonra yeniden test yapın.

Adet döneminde hamile kalmak mümkün mü?
Hamilelik istemeyen ve adet döneminde korunmasız ilişkide olduysanız, hamile olma ihtimaliniz var. Özellikle adet döneminin sonlarında tesadüf etmişse, bu risk daha da artıyor.

NOT: Adet döneminde vajinada mikrop ve enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olan laktik asitler salgılanmaz. Nedeni sadece istenmeyen hamilelik değil, aynı zamanda mikrop ve enfeksiyon da kapabilirsiniz.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.