Hamile Kadınlar

Gebelikte Kabızlığın Giderilmesi İçin Etkili Çareler ve Yöntemler

Gebelikte Kabızlığın Giderilmesi İçin Etkili Çareler ve Yöntemler

Bazı maddeleri vücudunuzdan uzaklaştırmak biraz zorlaştığında, kabız olduğunuz anlamına gelebilir. Vücudunuz hamileyken birçok değişikliklere uğrar ve kabızlık bu tür değişikliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkan bir durumdur. Hamileyseniz ve sürekli kabız hissediyorsanız, şansınız yaver gitmez. Bu yorucu durumdan bir rahatlama bulmak için ev ilaçlarını nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Hamilelikte Kabızlığa Neden Olan Etkenleler Nelerdir?

Hamilelik sırasında kabızlık esas olarak hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Gebelik genellikle, bağırsak kaslarınız da dahil olmak üzere vücudunuzdaki tüm kasların gevşemesine neden olan progesteron hormonundaki artışa eşlik eder. Gevşemiş bağırsak kasları sindirimin yavaşlaması anlamına gelir ve bu kabızlığa neden olabilir.

Buna ek olarak, artan fetüs ve doğum öncesi vitamin takviyelerinde bulunan demir nedeniyle rahminizdeki baskı da hamilelik sırasında kabızlıkla ilişkilidir. Demir takviyelerinin vücudunuzdaki sindirilmeyen maddelere yapışarak sindirimi yavaşlattığına ve böylece kabızlığı tetiklediğine inanılır. Artık hamilelik sırasında kabızlığı tetikleyen şeylerin farkındayız, bu duruma eşlik eden ortak semptomlara bakalım.

Gebelikte Kabızlık Belirtileri

Hamilelik sırasında en sık görülen bazı kabızlık semptomları:

 • Düşük bağırsak hareketleri
 • Dışkı sertleşerek geçişlerini zorlaştırır
 • İştahında bir azalma
 • Karın şişkinliği ve ağrı
 • Sert dışkı nedeniyle oluşan rektal yaralanma sonucu dışkıda kan lekeleri

Kabızlık genel olarak yorucu bir durumdur ve hamilelik sırasında sağlığınıza zarar verebilir. Ne zaman ortaya çıktığını öğrenmek için okumaya devam edin, böylece başa çıkmaya hazır olun.

Hamilelikte Kabızlık Ne Zaman Oluşur?

Kabızlık 4 gebe kadından 3’ünü etkiliyor. Genellikle ilk trimesterde görülür, ancak gebe kalmaz ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, kabızlığı tetikleyen hormonun hamileliğin 9. ve 32. haftalarındaki seviyelerini arttırdığı tespit edilir ve bu genellikle size gerçekten çok sert çarptığı zamandır. Kabızlık, hamileliğinizin sonunda, genişlemiş uterus ve buna bağlı olarak bağırsaklarınız üzerindeki baskı nedeniyle de gelişebilir.

Bu yorucu durum, hamileliğiniz üzerinde olumsuz etkilere neden olma potansiyeline sahiptir ve bu nedenle başladığını fark ettiğiniz anda tedavi edilmelidir. Rahatlamayı sağlamaya yardımcı olabilecek olası en iyi doğal tedaviler hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Gebelikte Kabızlık için Ev Çareleri ve Yöntemleri

LİMON

 • 1/2 limon
 • 1 bardak ılık su
 • Bal (isteğe bağlı)

Bir bardak ılık suya yarım limon sıkın. Her gün tadına bakmak ve tüketmek için bal ekleyin. Bunu günde 1-2 kez yapın. Limon antioksidan özellik gösterir ve yüksek C vitamini içeriğine sahiptir. Vücudunuzdaki safra üretimini arttırdığından, kabızlığı tedavi etmek için en yaygın kullanılan ilaçlardan biridir. Bu da, bağırsak kaslarının kasılmalarını arttırır ve tabureyi kolayca geçmenize yardımcı olur

PORTAKAL

 • 1-2 portakal

Günlük olarak bir veya iki portakal tüketin. Bunu günde bir kez yapın. Portakallar zengin bir C vitamini kaynağıdır ve bu nedenle genel sağlığınızı desteklemeniz için faydalıdır. Ek olarak, eksiklikleri kabızlığa neden olan mükemmel lif kaynaklarıdır ( 2 ), ( 3 ).

ERİK SUYU

 • 1 su bardağı kuru erik suyu

Bir bardak kuru erik suyu tüketin. Alternatif olarak, meyve suyu içmek yerine kuru erik yiyebilirsiniz. Bunu günde en az 4 kez yapmalısınız. Kuru erik, kabızlığa karşı oldukça etkili olabilen müshil özellikler sergileyen sorbitol adlı bir bileşik içerir.

KETEN TOHUMU

 • Yarım ve 2 yemek kaşığı yemek öncesi keten tohumu

Günlük diyetinizle yarım çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumu tüketin. Yavaş yavaş alımı iki yemek kaşığı kadar artırın. Bunu günde bir kez yapın.Keten tohumu, vücudunuzdaki sıvıları tutmaya yardımcı olan iyi bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır . Ek olarak, ayrıca sindirim sisteminizin çevresinde koruyucu bir tabaka oluşturan müsilaj adı verilen sümüksü bir bileşik içerir. Aynı zamanda dışkıya kütle katıyor ve yumuşatıyor ( 6 ). Bu özellikler keten tohumlarını kabızlığı gidermek için en iyi ilaçlardan biri yapar.

Dikkat: Diyetinize keten tohumu eklerken bol miktarda su için.

LİMON VEYA NANE ESANSİYEL YAĞI

 • 1-2 damla limon / nane esansiyel yağı
 • 1 çay kaşığı (zeytin veya badem yağı)

Yukarıda verilen tüm yağları birbiri ile karıştırın. Bu karışımı karnınıza masaj yaparak sürün. Bunu günde bir kez yapabilirsiniz. Nane veya limon esansiyel yağı kullanarak yapılan aromaterapi masajı dışkıdaki etkinizi yumuşatmanıza ve kabızlığın tedavisine yardımcı olabilir ( 9 ).

KİVİ MEYVESİ

 • 1 kivi

Günlük bir kivi yemek yeterlidir. Bu meyveyi günde bir kez yiyin. Kivilerin yüksek su ve lif içeriği, bağırsaklarınızın düzgün hareket etmesini ve çalışmasını sağlayabilir, bu da onları kabızlık için en iyi çözümlerden biri yapar.

C VİTAMİNİ

Kabızlık tedavisi için narenciye ve meyve sularının alınmasının ortak bir nedeni vardır – C vitamini içeriği. C vitamini, daha büyük dozlarda tüketildiğinde, müshil aktiviteleri sergilediği bulundu. Bu nedenle, kabızlık tedavisi için de uygun olabilir.

Dikkat:  C vitamini için barsak toleransı genellikle 2000 ila 4000 mg arasında değişir. Ancak, hamile kadınların günlük 6000 mg C vitamini geçmemesi gerektiği belirtilmelidir. Bu nedenle, özellikle hamileliğiniz sırasında, herhangi bir ek vitamin takviyesi yapmadan önce doktorunuza danışmanız daha iyidir.

YOĞURT

 • 1 su bardağı sade yoğurt

Bir bardak sade yoğurt tüketin. Bunu günde bir kez yapmanız gerekir. Yoğurt, bağırsaklarınızdaki mikrobiyotayı değiştirerek sindirime yardımcı olan zengin bir probiyotik kaynağıdır. Bu kabızlık tedavisinde yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Bu gerçek, probiyotik yoğurtun kabız gebe kadınlar üzerindeki etkisini test eden bir çalışma ile de desteklenmektedir.

ELMA SUYU

 • 1 elma
 • 1 su bardağı ılık su

Bir elmayı küçük parçalar halinde kesin ve bir bardak ılık suyla karıştırın. Bu suyu tüketin. Elma müshil özellikleriyle bilinen sorbitol içerir. Bu bileşenlerin birleşik faaliyetleri kabızlığın hafifletilmesine yardımcı olabilir.

ELMA SİRKESİ

 • Elma sirkesi 1 yemek kaşığı
 • 1 çorba kaşığı bal
 • 1 bardak ılık su

Bir bardak ılık su alın ve bal ve elma sirkesinin her birine bir çorba kaşığı ekleyin. İyice karıştırın ve bu çözeltiyi tüketin. Durumunuzda bir iyileşme görene kadar her sabah ve gece bunu için. Elma sirkesi, sindirimi artırmaya yardımcı olan pektin ve asetik asit içerir. Ayrıca bağırsak hareketini kolaylaştıran ve kabızlığı gideren magnezyum içerir.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

 • 1-2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı

Günlük olarak bir çorba kaşığı hindistancevizi yağı tüketin. Salatalarınıza ekleyebilir veya doğrudan tüketebilirsiniz. Bunu günde en az iki kez yapın. Hindistan cevizi yağı kabızlık için mükemmel bir doğal ilaçtır. Bağırsak hücrelerine enerji veren ve metabolizmayı artıran ve böylece bağırsak hareketini uyaran orta zincirli yağ asitleri içerir.

CHİA TOHUMLARI

 • 1 1/2 çorba kaşığı chia tohumu
 • 1 bardak meyve suyu veya süt

Chia tohumları 30 dakika boyunca suda bekletin. Islatılmış chia tohumlarını en sevdiğiniz içeceğe ekleyin ve yiyin. Bunu günde bir kez yapın. Chia tohumları zengin bir diyet lifi kaynağıdır. Bu lif dışkıya hacim kazandırır ve bağırsak hareketine yardımcı olur. Ek olarak, chia tohumları suyu emdiğinde, dışkıyı bağırsakta hareketini kolaylaştıran ve böylece kabızlığı gideren jele benzer bir kıvam elde ederler.

KIZILCIK SUYU

 • 1 bardak şekersiz kızılcık suyu

Bir bardak kızılcık suyu tüketin. Bu suyu günde bir kez için. Kızılcık, suyu kabızlık da dahil olmak üzere çeşitli sindirim problemlerini tedavi etmek için etkili bir doğal ilaç haline getiren iyi bir diyet lifi kaynağıdır. Bu meyveler aynı zamanda susuz kalmanıza ve bağırsak hareketini kolaylaştırmanıza yardımcı olabilecek yüksek su içeriğine sahiptir.

EPSOM TUZU

 • 1 bardak Epsom tuzu
 • Su

Banyonuza bir bardak Epsom tuzu ekleyin ve 15 ila 20 dakika içinde dinlenin. Bunu en azından haftada üç kere yapın. Magnezyum sülfat olarak da bilinen Epsom tuzu, ağrıyan kasları hafifletme kabiliyeti nedeniyle oldukça popülerdir. Epsom tuzu içindeki magnezyum müshil etkisi gösterir ve kabızlığı giderir.

YEŞİL ÇAY

 • 1 çay kaşığı yeşil çay yaprağı
 • 1 su bardağı su
 • Bal (isteğe bağlı)

Yeşil çay yapraklarını bir bardak sıcak suya ekleyin ve 5 ila 10 dakika boyunca bekleyin. Süzün ve çay soğumadan önce tüketin. Ayrıca lezzet için bal ekleyebilirsiniz. Bunu günde 1-2 kez içmelisin. Yeşil çay, uzun zamandır geniş yararları nedeniyle kullanılmaktadır. İçinde bulunan kafein hafif müshil özellikleri gösterir ve kabızlığı giderir.

ÜZÜM

 • 1 su bardağı üzüm

Küçük bir bardak taze üzüm tüketin. Bunu günde bir kez yapın. Üzüm, kabızlığı rahatlatsn zengin bir pektin kaynağıdır. Buna ek olarak, genel sağlığınızı teşvik eden çeşitli faydalı besinler ve antioksidanlar içerirler.

Dikkat: Hamile kadınların, içinde resveratrol varlığı nedeniyle aşırıya kaçmadan üzüm yemeleri önerilir. Hamileliğin son üç ayında üzümleri tamamen önlemek en iyisidir.

MUZLAR

 • 1 muz

Bir muz tüketin. Günde iki kez yiyin. Muzlar dışkıyı toplayan ve geçmesini kolaylaştıran zengin bir diyet lifi kaynağıdır. Bu nedenle, gebelik sırasında kabızlığı ve semptomlarını tedavi etmek için iyi bir seçenektir. Bu çözüm yollarının uygun kullanımı kesinlikle olumlu bir etki yaratacak ve kabızlığı azaltacaktır. Bununla birlikte, kabızlık hamile kadınlarda oldukça yaygın olduğu için, tekrarını önlemek için bazı ek önlemler almak akıllıca olacaktır. Aslında, aşağıdaki önleyici ipuçları, hamilelik sırasında kabızlık oluşumunu tamamen önlemenize yardımcı olabilir.

Kabızlığı Önleyici İpuçları

 • Lif bakımından zengin gıdalar alımınızı artırın
 • Su ve taze meyve suları şeklinde bir sürü sıvı içerek kendinizi hidratize edin
 • Nazik egzersizlere ve yogaya devam edin ve kendinizi şımartın
 • Bağırsak kasılmaları ile birlikte Uterus kasılmalarını tetikleyebileceği için laksatif (müshil) kullanmaktan kaçının

Bu ipuçları şüphesiz kabızlığın giderilmesine yardımcı olacaktır. Ancak hiçbir şeyin yardımcı olmadığı görülüyorsa, ciddi yan etkilerden kaçınmak için derhal tıbbi yardım almak en iyisidir.

Hamilelikte Kabızlığın Yan Etkileri

Aşağıda verilenler, hamileyken ve kabız olduğunuzda ortaya çıkabilecek yan etkilerdir. Bazı durumlarda, bunlar tıbbi bir acil durum ihtiyacı doğurabilir.

 • Şiddetli karın ağrısı
 • Tekrarlayan rektal kanama
 • Hemoroid

Hamilelik sırasında kabızlığa maruz kalan komplikasyonlar uzun vadede çok tahriş edici ve acı verici olabilir. Hamilelik sırasında kabızlık geliştirenler arasındaysanız, yardım almak için burada açıklanan ilaçları kullanmaya başlayın. Ayrıca, bu çözüm yollarından herhangi birinin sizin için son derece iyi çalıştığını tespit ederseniz, aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.