Gebelikte kabızlık tedavisi

Gebelk döneminde kabızlık sık sık yaşanan bir durumdur. Kış aylarında hareket azaldığından bu şikâyetler daha da çok artıyor.

Hamilelikte kabızlığa karşı nasıl önlem alınmalı?

Kabızlıkla yaşamamak için günde en az 2 litreden az olmamak üzere su içmek gerekir. Kabızlıkla mücadele için hamilelere birkaç tavsiyede bulunacağız.

Her yemek sırasında pişmiş sebze ve salata yenmeli, yemek aralarında meyve, meyve kompostoları içebilirsiniz. Kabızlığa kuru erik, kayısı, incir ve armut da yardımcı olur.

Meyve ezmesi yiyin. Meyvelerin suyunu içmektense ezmesini yemek bağırsaklar için daha etkilidir. Bunun yanı sıra, kurubaklalar, tam tahıllı ekmekler, yulaf ezmesi de yemeniz önerilir.

Hamilelikte yoğurt ve kefir de faydalıdır. Yoğurt probiyotiktir, yani probiyotiklerin üretimini artırır. Kefir de probiyotiktir, aynı zamanda kendisi de mikroorganizmadır. Bu ise onun bol miktarda K vitamini, B1 vitamini, pantotenik asit, naisin, folik asit, B12 ve biyotinle beraber sentezine neden olur. Kefir, içerdiği probiyotik bakteriler sayesinde bağırsakta hastalık yaratan bakterilerin yok olmasını sağlar. Böylece, birçok hastalıklara karşı koruyucu etkisi var. Yoğurt ve kefir antioksidan özelliği sayesinde enfeksiyonlara karşı bağışıklık artmasına da olanak tanır.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git