Hamile Kadınlar

Gebelikte Mide Yanması-Ekşimesi ile Başa Çıkmanın 7 Yolu

Gebelikte Mide Yanması-Ekşimesi ile Başa Çıkmanın 7 Yolu

Hamilelikte, mide ekşimesi ve yanması sık görülür ve yedikten sonra üç saat boyunca yemeğinizi tadabilirsiniz. Göğsünüzde ve boğazınızda yanma hissi ve ağzınızda ekşi, asitli bir tat vardır. Bunların hepsi mide ekşimesi belirtileridir.

Gebeliğin son üç ayında mide ekşimesine en duyarlı olduğunuz zamandır, çünkü genişleyen uterus midenin yerini alır ve yukarı doğru hareket eder. Bu, asitlerin yemek borusuna geri taşınmasına neden olur. İşte hamilelik sırasında mide yanmasını önlemek için yapabileceğiniz 7 şey.

Gebelikte Mide Yanması – Ekşimesi ile Başa Çıkmanın 7 Yolu

1) Yağlı, baharatlı ve çok yağda kızartılmış yiyeceklerden uzak durun. Sadece alt yemek borusu kaslarını zayıflatmaz, midenin içeriğinin yemek borusuna akmasını sağlar, aynı zamanda mide asidi üretimini arttırır. Bir miktar reflü ve asit kazanamazsınız, bu yüzden istemezsiniz. Sadece burada bitmiyor – kafeinli ve gazlı içecekler de mide yanmasına neden oluyor. Ayrıca çikolata da mide ekşimesi için başka bir yiyecek tetikleyicisidir. Bunların dışında her şey yiyebilirsiniz.

2) Hamileyken, başınızın ve omuzlarınızın dik durması için üst bedeninizin ayaklarınızdan daha yüksekte olacak şekilde uyumalısınız. Bu, asidin yemek borusuna geri akışını durdurmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca daha iyi nefes almanıza yardımcı olabilir ve bu, ciğerlerinizi eğen bir bebeğiniz olması durumunda gerçekten ihtiyacınız olan bir şeydir.

3) Günde üç büyük öğün yemek, gebe olsanız da olmasanız da, herkeste mide ekşimesi yapabilir. Gün boyunca daha hafif öğünler tüketmek yalnızca asidin uzak tutulmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sabah hastalıklarını da temizler. Hatırlanması gereken son şey, yatmadan 3 saat önce günün son yemeğinizi yemektir.

4) Hamilelik sırasında, bir yemek yemek bile sizi yorgunlaştırabilir ve bundan hemen sonra uzanmak isteyebilirsiniz ancak bunu yapmayın; yedikten sonra en az 60 dakika sona uzanın. Kesinlikle ihtiyacınız varsa, sol tarafınıza uzanın. Vücudumuz, sol tarafımızda uyuduğumuz zaman mide asidinin bağırsaklarımızdan daha hızlı geçeceği ve asittin geri akışını hafifleteceği şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, plasentaya ve bebeğinize ulaşan kan ve besin miktarını arttırır.

5) Hamileliğiniz sırasında cildinizi sıkı bir şekilde giymek için acele ediyorsanız, doğana kadar bu düşünceden vazgeçin. Sıkı giysiler aslında karnınızdaki ve karnınızdaki baskıyı artırabilir ve bu da sizi asit geri akışına daha duyarlı hale getirir. Ayrıca, her zaman dümdüz oturun çünkü mide asidini aşağı tutar.

6) Çoğu zaman, dehidratasyon mide yanmasına neden olabilir. Nemli kalmak için her gün 8 ila 10 bardak su içiniz ve iyi olmalısınız. Sadece bir uyarı: Yemek sırasında tüm bu suyu içmeyin. Aynı anda çok fazla su içmek mideyi genişletebilir, alt yemek borusu kasları üzerine baskı uygulayarak geri akışa neden olabilir.

7) Kötü bir mide ekşimesi yaşamamak için her yemekten sonra sakız çiğneyin. Araştırmalar, çiğneme sakızının, yemek borusundaki asit seviyelerini azaltabilen ve gastroözofageal reflü hastalığının önlenmesine yardımcı olabilecek tükürük akışını desteklediğini göstermektedir. Sakız ayrıca, yemek borusuna geri akan asidi nötralize etmeye yardımcı olan bikarbonat içerir.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.