Gebelikte sporun 9 faydası

1- 20. haftadan itibaren karın büyümeye başlar ve bel bölgesinde ağrılar artıyor. Bu ağrıların azalması ve önüne geçilmesi için sürekli olarak spor yapmak ve normal beslenmek gerekir.

2- Yapılan araştırmaların sonucuna göre spor yapmayan hamile kadınlar spor hareketleri yapan gebelere oranla 7 kilo daha fazla şişmanlarlar.

3- Gebelik süresi boyunca östrojen hormonunun artması sebebiyle kabızlık ve buna bağlı olarak gelişen hemoroit oluşur. Sürekli olarak yapılan spor hareketleri ve sıvı alımı bu şikâyetlerin büyük bir kısmını ortadan kaldırır.

4- Gebeliğin 28. İla 40. haftalarında çoğu zaman bebeğin ölüm riski olur ve buna neden hamilelikte şeker riskidir. Ancak spor yapan annelerin % 27 i oranında bu riskten uzak kalıyorlar.

5- Hamilelikte spor sonucu karın bölgesinde bulunan kaslar güçlenir ve doğum anında annelerin rahat doğum yapmalarına neden olur.

6- Hamile zamanı kadınların büyük çoğunluğu kırılgan olur ve sıradan bir olay sonucunda hemen ağlarlar. Spor hamile kadınların psikolojilerine iyi gelir. Gün boyunca kendilerini zinde hissederler.

7- Gebeliğin son aylarında kadınların ayak ve ellerinde şişlikler oluşur. Bu şişkinliklerin önüne sürekli spor hareketleri yapılarak geçilebilir.

8- Gebeliğin son aylarında şişkinliklerle beraber uykusuzluk da başlar ve sürekli olarak yapılan spor hareketleri ile uykusuzluğa son verebilirsiniz.

9- Hamilelik sürecinde kadınlar istemeyerek kilo alırlar ve bu aldıkları kilolar onları mutsuz hissettirir. Spor hareketleri ile aşırı kilo almayı önleyebilirsiniz.

Hamilelikte hangi sporlar yapılmalı?

İlk olarak gebelikten önce spor yapan kadınlar ve yapmayan kadınlar olmak üzere ikiye ayrılırlar. Gebelikten önce spor yapan kadınlar hamilelikte risk olmadığı takdirde önceki gibi spora devam edebilirler.

Ancak gebelikten önce sporla uğraşmayan, ama hamilelik süresince spor yapmak isteyen hanımlar ise yürüyüş, yüzmek, hamilelik pilatesi ve yoga ile meşgul olabilirler. Bu saydıklarımız mutlaka uzman gözetiminde yapılmalıdır.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git