Gebelikte üzüm yemenin faydaları

Hamile iken yediklerinize ve içtiklerimize çok dikkat etmelisiniz. Yani sağlıklı bir gebelik süreci için beslenme çok önemlidir. Çünkü aldığınız besinler sadece sizi değil, çocuğunuzu da etkiliyor. Gebelikte üzümü ister meyve gibi yiyerek, gerekse kuru şekilde veya kompostosunu hazırlayıp içmekle faydalarından yararlanabilirsiniz.

Gebelikte üzümün faydaları nelerdir?

Kan azlığının önler

Gebelerde kansızlık veya demir eksikliği çok sık rastlanan sorunlardandır. Demiri ilaçlar yoluyla kabul etmektense, doğal gıdalar yemekle kabul etmek daha uygundur. Üzüm bol miktarda demir ve B vitamini bakımından zengindir. Bu nedenle gebelik süresince üzüm yiyerek yorgunluk, halsizlik, depresyon ve kan azlığının yarattığı diğer sorunlardan muaf olabilirsiniz.

Bebeğin kemik gelişimine iyi gelir

Hamilelikte yeteri kadar üzüm yemek daha doğmamış bebeğiniz için de iyi olacaktır. Üzümdeki kalsiyum çocuğunuzun kemiklerini güçlendirir, vitaminler ise onun görme yetisini geliştirir. Gebelikte üzüm yemenin bu kadar faydalı olduğunu bildikten sonra, ümit ediyoruz ki, hamile bayanlar hem kendi sağlıkları, hem de karnındaki bebeğin sağlığı için daha çok üzüm yemeye başlayacaklardır.

İştahı artırır

İştah eksikliği gebeliğin birinci ve üçüncü devrelerinde, yani ilk 3 ayda ve son 3 ayda hamile kadınların karşılaştığı problemlerdendir. İlk 3 aylık bunun nedeni mide bulantısı iken, son 3 ayda ise rahim büyümesidir. Üzümün içeriğindeki lif, magnezyum ve potasyum sayesinde iştahınız açılacak ve bu sorundan muaf olacaksınız.

Kabızlığı giderir

Hamilelikte kadınların en çok karşılaştığı sorunlardan biri de kabızlıktır. Lifli olduğundan üzüm kabızlığın önler ve bağırsakların iyi çalışmasını sağlar.

Diş sağlığını korur

Hamilelikte diş eti iltihabı ve dişlerle ilgili diğer sorunlar da yaşanıyor. Üzümün içeriğinde bulunan ” Oleanolik ” asit sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmanıza sağlar.

Enerji verir

Hamilelik sürecinde yorgunluk, halsizlik her gün yaşanan bir sorundur. Üzüm şekeri ve şeker içeriği ile size enerji ve güç verir. Bu nedenle hamilelikte üzümü beslenme menünüze ilave etmenizde faydalı olacaktır.

 

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git