Gelişmemiş (donmuş) hamilelik nedir?

Donmuş veya gelişmemiş gebelik gebeliğin sona kadar sürdürülmemesi halinin bir türüdür.İlkin döllenme olur sonra embriyo rahime ulaşarak rahime yapışır, fakat bir süre sonra onun gelişimi duruyor.

Telef olmuş döl yumurtası rahimin içinde parçalanarak annenin kanına geçebilir ki, bu da annenin zehirlenmesine neden olur. Bu durum 4 haftadan fazla devam ederse, annenin sağlığı, hatta hayatı için ciddi tehlike ortaya çıkar.

Gelişmeyen (donmuş) gebelik teşhisi kesinleşirse, hiçbir durumda kendiliğinden düşük beklenemez. Telef olmuş dölü ve onun tüm parçaları rahim içinden hemen temizlenmesi yani dışarı çıkarılması gerekir.

Gelişmeyen veya gelişmemiş gebeliklerin nedenleri sona kadar araştırılmalıdır. Öncelikle bu, çocukta olan ciddi genetik bozukluk sonucu olabilir.

Ayrıca, erken hamilelik döneminde ceninin telef olmasına kadın üreme organlarının enfeksiyon hastalıkları, alkollü içeceklerin alınması, sigara içme, uyuşturucu ilaçların kullanılması ve uygun olmayan çevresel koşullar da ivme verebilir.

Bir kural olarak, gelişmeyen (donmuş) gebelik ultrason muayene sırasında tespit edilir. Bu zaman ceninin boyutları gerçek gebelik süresine uymuyor veya ceninin kalp atışı tespit dilmez.

Gelişmeyen hamileliğin her halinde çeşitli incelemeler yapmakla ceninin telef olması nedenlerinin ortaya çıkarılması gereklidir. Doktorlar gelişmeyen gebelik halinden sonra 6-12 ay içinde bir sonraki gebelikten korunmayı tavsiye ediyorlar.

Bu süre içinde ciddi muayenelerden geçmek, tespit edilen hastalıkları tedavi etmek, etkin beslenmek, polivitaminler kabul etmek gerekir. Bu dönemde hekiminizle, size daha fazla uygun hamilelik için araçların seçiminde danışın.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git