Grip olurken bebeğe süt verilir mi?

Grip olmak bebeği olan anneler için bir kâbus! Çünkü bir annenin sorumluluğunda olan iki can var, üstelik süt verdikleri için ek ilaçlar da kabul edemiyorlar. Peki, grip olduğu halde çocuklar emzirilir mi? Emziren anne grip olursa bebeğe geçer mi?

Grip olurken bebeğe süt verilir mi?

Anneler grip olduğunda çocuklardan uzak olmayı tercih ediyorlar ve hatta birçok anne hastayken çocuğa süt vermenin tehlikeli olduğunu düşünüyor. Bazen anneler bu tür hastalığa tutulduklarında süt vermeyi durdururlar. Bununla da çocukları hastalığa yakalanma ihtimalinden koruduklarını düşünüyorlar.

Uzmanlar bu konuda annelerin çocukları sütten kesmenin yanlış olduğunu belirtiyorlar. Annenin hiçbir nedenle çocuğu sütten kesmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, anne sütünün çocuğa doğal bir bağışıklık kazandırdığını öne sürüyorlar. Anne sütünün içindeki antikorlar bebek için koruyucu özellik taşıyor.

Gripken emzirme kuralları

Grip olan ana öncelikle hijyenik kurallara uymalıdır. Düzenli olarak ellerini anti bakteriyel sabun ile yıkamalı ve özellikle de hasta zamanlarında iki kat daha temizliğe önem vermelidir. Nefesinin bebeğe doğrudan ulaşmasını engellemeli, bebeğe süt verirken başını başka yöne çevirip temastan kaçınmalıdır. Bu durumda evi de sık sık havalandırmak gerekir. Bakteri ve mikroplar hava yoluyla bebeğe geçebilir. Özellikle bebeğe süt veren anneler çocuğun yanına çok kişi geldiği odaları daima havalandırmalıdırlar.

Anneler giysilerinin ve meme ucunun temiz olmasına özel dikkat göstermelidirler. Maske kullanmak zorunludur! Her 20 dakikada bir maskeyi değiştirmek gerekir ve maskeye dokunduğu zaman ellerini yıkamalıdır. Beslenmede bolca su içmeli ve sağlıklı beslenmeli, özellikle de kış aylarında C vitamini açısından zengin besinler tüketilmelidir. Haftada 2 kez Omega-3 yağ asitlerine sahip balık yemek de griple mücadelede oldukça etkilidir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git