Hamile anneleri en çok ilgilendiren 5 konu

Hamilelikte kazandığım kilolardan nasıl özgür olacağım? Çocuk dünyaya geldikten sonra 4-5 kilogram kendi kendine verilir ve vücut 6 ay ile 1 yıl arasında eski haline döner. Süt veren zaman sütün artması için tatlı yerine bol miktarda sıvı alınmalıdır. Hamilelik döneminde yok, süt verme sırasında kazanılan kaçının zor kaybedildiği unutulmamalıdır.

Hamilelik sırasında hangi vitaminleri almak gerekir? Gebelik planlayan anne adayları doktor kontrolünde Folik asit almaya başlar. Bu vitamin hem bebeği bazı əlilliklərdən koruyacak, hem de annede kanın oluşmasında rol oynayacak. Hamilelik ilerledikçe annenin Demir ihtiyacı da artıyor, bu nedenle de Demir eki verilir. Demir alımı az olan annelerde kansızlık ve hamilelik sonrası saç dökülmesi problemleri yaşanıyor. Ayrıca Kalsiyum, Magnezyum, Omega 3 de doktorun önerdiği haftalarda kabul edilmelidir.

Hamilelik sürecinde ilaç kullanabilir miyim? Epilepsi, tansiyon, romatizma gibi kronik hastalıkları olan anne adaylarının sürekli şekilde kullanmalı olduğu ilaçlar olabilir. Gün boyunca kabul edilecek ilaçların zamanını mutlaka doktora danışılmalıdır. Ayrıca gebelikte ağrı kesici veya antibiyotik kullanımı da doktor kontrolünde olmalıdır.

Bebeğim hareketlerini ne zaman hissedeceğim? İlk gebelikte genellikle 18. haftadan sonra, ikinci gebelikte ise 15.-16. haftadan sonra bebeğin hareketleri hissedilir. İlk hareketler itme gibidir, bebek büyüdükçe hareketler daha çok hissediliyor. Annelerin yorulması, üzüntülü yerlerde olması veya iyi beslenmemeleri durumunda bebeğin hareketlerinin azalmasına neden olur.

Seyahat-yolculuk yapabilir miyim? Normal devam eden, hiç bir tıbbi sorunun olmadığı gebeliklerde 34. haftaya kadar seyahat etmekte hiçbir sorun yoktur. Arabayla yapılan seyahatlerde sık sık mola vermek ve molalarda hareket etmek gerekir. Gebeliğin 34. haftasından sonra direksiyon tehlikeli olabilir.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git