Hamile Kadınlar

Hamile bayanların okuyacağı dualar / Hamilelik duaları

Hamile bayanların okuyacağı dualar / Hamilelik duaları

Evlilik bir Müslüman için çok önem arz etmektedir. Evlenmek sünnettir. Müslüman bir bayan ile Müslüman bir erkeğin evlilik yolunda atacağı en önemli nokta iyi bir eş seçimi olmalıdır. İyi bir eş seçimi yapan kişiler mutlu bir hayata ve mutlu bir aileye aday olmak demektir. Maddi durum gibi endişeleri olmadığından yapacağı her şeyi Allah rızasını gözeterek yaparlar.

Uyumlu eşlerin bir sonraki adımları sağlıklı ve maneviyatı yüksek çocuklar yetiştirmektir. Bunun için çocuk yapmaya karar verdiklerinde her zaman olduğu ibadetlerine ve yapacağı dualarına dikkat etmesi ve önem vermesi gerekmektedir. Kazancını helal kazanan ve helal işlerde harcama yapan, kul hakkına riayet eden, ibadetlerini aksatmadan yapan ve her şeyi Allah’tan bekleyen ailelerin Allah’ın izniyle ahlaklı çocukları olacaktır. Gebelik döneminde ise bunlara daha fazla riayet etmek gerekir.

Hamile bayanların okuyacağı dualar / Hamilelik duaları

Hamilelik için özel bir dua olmayabilir. Ama hamilelikten önce ve hamilelik döneminde bol bol ibadet etmeli ve dualar okunmalıdır. Önümüze gelecek kazaları def etmek için sürekli sadaka vermeli, fakir fukarayı gözetmeli, yetimleri kollamalı ve yardım edilmelidir. Çünkü bu tür insanların duaları Allah katında çok makbuldür. Gebelik boyunca çok iyi bildiğiniz duaları okusanız bile bazen bir yetimi sevindirerek onun yapacağı iki kelimelik dua kadar etkili olmayabilir. Gerçi her şeyi mutlak Allah bilir. Ancak burada anlatmak istediğimiz şey, gebelik döneminde fakire ve yetimlere yapılan yardımlar hürmetine Allah iyi bir gebelik süreci ve ahlaklı bir çocuk nasip edebilir.

Gebelik döneminde yapılması gereken ibadetler

Gebelikte ibadetler aksatılmamalı. Sürekli temiz olmak gerekir. Günlük ne iş yapsanız bile ağzınızdan zikir düşmemesi gerekir. Yediğinizde ve içtiğinizde daima besleme ile başlayın. Her fırsatta içinizden geçen hayırlı dualar okuyun. Yetimleri sevindirin. Fakirin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışın. Bol bol sadaka verin. Gıybet etmeyin. Misafirlerinize ikramda bulunun ki dualarını alın.  Sürekli bol bol kuran okuyun bilmiyorsanız mutlaka öğrenmeye çalışın. Yaşlıların, hastaların ve çocukların dualarını almaya çalışın ki bu dualar Allah katında çok makbuldür.

Hamilelikte okunması gereken dualar

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sırf hamilelik için özel dualar olmayabilir. Ama kuranda geçen bazı dualar hayırlı bir evlat ve hayırlı bir hayat için genel dualar bulunmaktadır. Araştırmalar sonucunda bulduğumuz duaları sizlerle paylaşacağız. Bu duaların çoğu Kur’an’da geçiyor. Türkçe olarak duaları veriyoruz. Ama hamilelik döneminde bolca Kur’an okuduğunuzda zaten bu duaları okumuş oluyorsun. Bu yüzdendir ki sizlere gebeliğinizde bolca kuran okuyun diyoruz.

Âl-i İmran Suresi – 35. ayet: “Ya Rabbi! Nezdinden bana temiz ve mübarek bir evlat bağışla. Muhakkak ki Sen, duaları işitensin.” Hz.Zekeriyya (as)’ın duası.

İbrahim Suresi – 40 ile 41. ayetler: “Ya Rab! Beni de, zürriyetimi de namaza devam edenlerden kıl. Ey Rabbimiz! Duamı kabul eyle. Ey Rabbimiz! İnsanlar hesap için ayağa kalktığı gün, beni, ana ve babamı ve tüm müminleri bağışla.” Hz. İbrahim (as)’ın duası.

Enbiya Suresi – 89. ayet: “Ya Rab! Beni yalnız (evlatsız, vârissiz) bırakma. Sen vârislerin en hayırlısı ve efdalisin.” Hz. Zekeriyya (as)’ın duası.

Saffât Suresi – 100. ayet: “Ya Rab! Bana salihlerden (bir oğul) bağışla.” Hz. İbrahim (as)’ın duası.

Ahkâf Suresi – 15. ayet: “Ya Rab! Gerek kendime ve gerek anne babama in’âm ettiğin nimetine şükretmemi, Senin razı olacağın salih ameller işlememi bana ilham et. Benim için de, zürriyetim için de iyiliği devam ettir. Ben Sana tövbe ettim ve Sana teveccüh ettim. Şüphesiz ben, gerçek Müslümanlardanım.”

Bakara Suresi – 128. ayet: “Ya Rab! Bizi Sana boyun eğenlerden kıl, neslimizden de Sana itaat eden bir ümmet çıkar. Bizi yapacağımız ibadetlerimi göster, tövbemizi kabul buyur. Zira tövbeleri çokça kabul eden, çok merhametli olan ancak Sensin.” Hz. İbrahim (as)’in duası.

Furkan Suresi – 74. ayet: “Rabbimiz! Bize gözümüzü aydınlatacak eşler ve zürriyetler bağışla ve bizi takva sahiplerine önder kıl.”

Haşr Suresi – 10. ayet: “Rabbimiz! Bizi ve iman ile daha önce bizi geçmiş din kardeşlerimizi bağışla. Kalplerimizde iman edenlere karşı hiçbir kin bırakma. Rabbimiz! Şüphesiz ki Sen, çok şefkatli ve çok merhametlisin.”

Tahrim Suresi – 8. ayet: “Ey Rabbimiz! Nurumuzu tamamla, bizi bağışla. Çünkü Sen, her şeye kâdirsin.”

Saffat Suresi – 100. ayet: “Rabbim! Bana, Salihlerden olacak bir evlat ver.” Hz. İbrahim (as)’ın duası.

Neml Suresi – 19. ayet: “Ey Rabbim! Bana ve ana babama verdiğin nimete şükretmemi ve hoşnut olacağın iyi iş yapmamı gönlüme ver. Rahmetinle beni iyi kulların arasına kat.” Hz. Süleyman (as)’ın duası.

Âl-i İmran Suresi – 36. ayet: “ Rabbim! Kovulmuş Şeytana karşı, onu (yavrumu) ve onun soyunu Sana ısmarlıyorum.” Hz. İmran’ın karısı Hanne’nin (Hz. Meryem’in annesi ve Hz. İsa’nın anneannesi) duası.

Âl-i İmran Suresi – 8. ayet: “Rabbimiz! Bizi doğru yola ilettikten sonra kalplerimizi eğriltme. Bize tarafından rahmet bağışla. Muhakkak ki Sen, Lütfü en bol olansın.”

Bakara Suresi – 286. ayet: “Ey Rabbimiz! Unutur veya yanılırsak bizi sorgulama. Ey Rabbimiz! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize ağır yük yükleme. Rabbimiz! Gücümüzün yetmeyeceği şeyleri de bize taşıtma. Bizi affet. Bizi bağışla. Bize acı. Sen Mevla’mızsın. Kâfir topluma karşı bize yardım et.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.