Hamile Kadınlar

Hamile kadınlar adet görür mü?

Hamile kadınlar adet görür mü?

Gebe kadınlar adet görür mü?

Hamilelik sırasında ve hamilelik başlarında adet kanaması gibi kanamaların görünmesi hamile bayanı çok endişelendirmektedir. Hamilelik sırasında gelen kanlar hangi kan türü ve neden geldiğini iyi bilmek gerekir. Yoksa istenmeyen durumlar oluşabilir.

Özellikle bazı kanamalar dış gebeliğin belirtisi olabilir ki buda çok ciddi bazı sorunları sebebiyet verebilir. Bunu hiç bir zaman unutmayın ki gebelikte oluşan vajinal kanamalar sebepsiz değildir. Bu durumda yapacağınız en mantıklı şey hemen doktora başvurmanızdır.

İmplantasyon kanama Nedir ?

Halk deyimi ile Üstüne adet görme denilen olay adet gördüğü zaman hamileliğin geç farkına varıldığını anlatılmaktadır. Bir kadın hamile olduğu halde adet kanaması görür mü ? Hamile iken adet kanaması gibi kanam görüldüğünde ne yapılması gerekir ? sorularına muhatap olan bayanlar için bilgi verici bazı açıklamalarda bulunacağız.. Hamile kadınların yaklaşık  yüzde 25’inde ilk üç ay içinde kanama  ve kanamaya benzer lekelemeler görebilir. Hamilelik sırasında oluşan lekelemeler genelde bir hastalığın işareti değildir.

İmplantasyon kanama  döllenen yumurtanın rahim duvarına yapışması ve yerleşmesi ile oluşur. İmplantasyon kanamaya bazıları adet kanaması dense bile adet kanamasına göre çok az ve düzensiz olduğu için adet kanaması olarak görülmemektedir. İmplantasyon kanama genellikle yumurtanın döllenmesinden yaklaşık on gün sonra ortaya çıkabilir.

Bunu gebe kadınlar çok iyi bilmelidirler ki sorunsuz ve sağlıklı bir hamilelik döneminde kanama olmamalıdır. Hamileliğin ilk dönemlerinde oluşacak her hangi bir kanama gebeliğin bir sorunla karşılaşacağının bir belirtisi olabilir. Aşağıda sizlerle paylaşacağımız durumlarda muhakkak doktora başvurun. Hamilelik durumunda oluşacak bu kanamalar hem size hem de bebeğinize zarar verebilir. Hemen doktora başvurduğunuzda çok basit bir önlemle çok büyük sorunları atlatabilirsiniz.

 • Gebelik sırasında Aşırı kanama
 • Gebelik sırasında Kramp, ateş ve ürpermelerin eşlik ettiği kanamalar
 • Hamileyken 24 saatten uzun süren bir kanama

Hamile iken kanamaların nedenleri ne olabilir ?

Hamileliğin ilk dönemlerinde ve başlarında  implantasyon kanama  haricinde vajinal kanamaya yol açan nedenlerden bazıları şunlardır:

1-Rahimdeki değişikliklerin sebep olduğu kanamalar.

Hamileliğin olduğu ilk günlerde rahime daha fazla kan akışı olduğundan dolayı kanamanın olma olasılığı artmaktadır. Bazen hamilelikte ilişki sırasında zorlama nedeniyle vajinadan az miktarda kanama olabilir. Bazen de pelvik muayene sonrasında az bir lekelemeler görülebilir.

2-Düşüğün neden olduğu kanamalar
Hamileliğin ilk aylarında önemsemediğiniz kanamalar düşüğün  belirtileri olabilir. Bu durumda anne zarar görmemesi için doktora başvurmalıdır.

3-Dış gebeliğin neden olduğu kanamalar

Karında oluşan büyük ve çekilmez ağrılar sırsında vajinal kanamalar varsa çok büyük olasılıkla dış gebeliğin olduğunun belirtisidir. Dış gebelik döllenmiş yumurtanın rahim yerine yumurtalık kanallarına gitmesi ve orada yerleşmesidir ki bu çok ciddi riski olan bir durum olduğundan hemen acil bir şekilde tam donanımlı bir hastaneye gitmek gerekir. Dış gebeliklerde çoğunlukla bebek yaşamaz. Çünkü döllenmiş yumurta dar olan yumurtalık kanalında büyüdükçe yumurtalık kanalına basınç uygular ve hatta annenin iç kanama geçirme riski olabilir. Bu nedenle bu tür belirtisi olan kanamalar dış gebeliğin habercisi olup anneye çok büyük risk verebilir çok geç kalma durumunda annenin hayatı riske girebilir.

DİKKAT : Hangi kanama Olursa Olsun Hemen Doktorunuza  Başvurun . Bu Sizin İçin De Bebek İçinde Daha İyi Olacağını Hiçbir Zaman Unutmayın.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar
 1. Pişman birii dedi ki:

  Merhaba hocam size bir sorum olacak lütfen yardımcı musunuz? Ben bir genc kızım. 25nisamda ters ilişki yaşadım öne sızmasından korktum. 3mayısta olmam gereken adetim 10 mayısta oldu gelmeden kekik suyu icmistim,. Haziran temmuz agustos aylarında düzenli adet oldum. Bu ay 6eylülde adet olmam gerekiyordu hala olmadım. Birkac gündür Karnımın ve belimin sol tarafında ağrı ve uyuşma var birde sol tarafimda bir hareketlik hissediyorum. Sizce hamile miyim ? Bekar olduğum için doktora gidemiyorum. Düşünmekten kafayı yiyecem lütfen yardımcı olun

  1. admin dedi ki:

   Dinimizce yaptığınız harekette iki büyük günah işlemişsiniz. Birincisi nikah olmadan cinsel ilişki ikincisi ise ters ilişkidir. Bu yüzden çok büyük tövbe gerekiyor. Konunun aslına gelirsek hamile değilsiniz. Hamile olsaydınız temmuz ve ağustos ayında adet olmazdınız. Bazı sorunlar yüzünden adet gecikmesi olmuştur. Ama kesin bir sonuç için gebelik testi eczaneden alıp test olmanız veya doktora başvurmanız….

   1. Burak dedi ki:

    Lütfen bana yardımcı olun sevgilime ilişkiye girdim üstene 2 kez agdet oldu korunduk elle ilaç aldı şu anda acayip kilo alıyor lütfen yardımcı olun

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.