Hamile kadınlar için konserve ton balığı zararlı mıdır?

Birçok kadın gebelikte doğal yöntemlerle Omega-3 almak için konserve balık yiyor. Peki, hamile kadınların konserve balık yemeleri zararlı mıdır? Sizin için araştırdık.

Hamilelikte bebeğin gelişimi için balık tüketmek gerekiyor. Balık çocukların beyin ve sinir sisteminin gelişimi için oldukça önemli olan Omega-3 kaynağından biridir. Söz konusu hamile kadınların beslenmesi olduğu zaman konserve balık beyinlerde soru yaratıyor.

Çünkü konserve ton balığı bir miktar cıvaya sahiptir ve bu civanın anneden bebeğe geçmesi onun gelişimini olumsuz etkileyebilir. Hamile ve bebeğine süt veren kadınların haftada 2-3 porsiyon az miktarda içeriğinde cıva olan balıkları kabul etmesi zararlı değildir. Diğer yüksek cıvalı balıkları yemek ise zararlıdır. Peki, bu konuda uzmanlar ne diyor?

“Güvenilir bir yerden aldığınız sürece yiyebilirsiniz”

Amerikan jinekolog Dr. Karen Filkins hamilelik döneminde konserve ton balığı yenilmesinde sorun olmadığını söyler ve ekler: “Konserve ton balığı risk taşıyan bir besindir, ancak onu gereğinden fazla kabul etmediğiniz sürece yemede sorun olmaz. Cıva sadece bedende toplandığı takdirde zararlı bir maddedir. Dolayısıyla küçük miktarda ton balığı yediğiniz zaman bebeğin sağlığı risk altına düşmez. Balık içerdiği protein nedeni ile hamilelerin beslenmesinde çok önemlidir. Bu bebek için koruyucu görev görüyor. ”

Diğer yandan beslenme uzmanı Jean Halloran ise bunun tam tersini düşünüyor: “Bence hamileler konserve ton balığından uzak durmalıdırlar. Bazı konserveler diğerlerine nazaran daha fazla cıva içeriyor. Çok küçük miktarda balıkta buluna cıva bile bebeğin beyin gelişimini kötü yönde etkileyebilir. Bu nedenle onun yerine taze deniz ürünleri yemek daha iyiolur. ”

Bütün bu açıklamalara bakarsak, konserve ton balığı yerine diğer Omega-3 kaynaklarını seçebiliriz. Ancak ton balığını çok seviyorsanız, çok yüksek miktarlarda yemediğiniz sürece risk yaratmadığını söyleyen uzmanlar da var. Bu nedenle tercih sizindir, ancak doktorunuzla danışmakta da fayda var.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git