Hamile Kadınlar

Hamile kadınların inandığı garip ve batıl inançlar

Hamile kadınların inandığı garip ve batıl inançlar

Hamilelik önemli ve özel zaman aralığıdır. Her kadın anne olmayı istiyor. Hamilelik döneminde kadınlar her şeye dikkat eder ve kendilerini olası tüm tehlikelerden korumaya çalışırlar. İşte bu yüzden bazı insanlar batıl inançlardan da medet umarlar. Bu yazımızda dünyanın her yerinde olan batıl inançları inceledik.

Anne olmak oldukça mesuliyetlidir. Annelik duygusunu anlatmak imkânsızdır. Her kadının çocuğu rahmine düştüğü andan itibaren onu korumaya çalışır. Hatta bazen koruma içgüdüsü aşırı dereceye ulaşıyor. Öyle ki, batıl inançlarla da çocuklarını koruyacaklarını düşünüyorlar. İşte size hamile kadınların inandığı batıl inançlardan birkaç tensi:

Hamilelik sırasında balık yenirse, çocuğun ağız biçimi balığa benzeyebilir veya geç dil açar.
Bazı balık türlerinde parazit ve çeşitli bakteriler bulunur. Bu, çocukların dilinde bir gecikmeye yol açar. Hamile bayanlar yüksek sıcaklıklarda pişirilmiş veya dondurulmuş balığı rahatlıkla yiyebilir. Fakat köpek balığı, kılıç balığı veya merlin balığı yemek yasaktır. Bu balıkların etlerinde tehlikeli miktarda doğal cıva var. Tuna balığının etinde de belli miktarda cıva var, ona nedenle de bu balıktan hazırlanmış konserveleri çok yemek olmaz. İkiden fazla taze biftek de yemek tavsiye edilmez.

Merdivenin altından geçerseniz çocuklar zayıf olur
Batıl inançlar Avrupa’da da yayılmıştır. Duvara yaslanmış merdiven üçgen oluşturur. Bu açıdan geçen kadının bu açıları kıracağına inanılıyor. Ayrıca bu durumun ona bela getireceği, doğacak bebeğinin sorunları olacağına inanılıyor. Fakat merdivenlerden uzak durmanın daha mantıklı açıklaması var. Duvara dayanan merdivenin her an düşme tehlikesi olduğu için amaç hamile kadınları bu bölgeden uzaklaştırmaktır.

Evdeki tüm pencereleri açsanız doğum kolay olur
Rusya, Belarus ve Ukrayna’da yayılan bu inanç hala geçerlidir. Doğum sırasında pencereler, kapılar, dolap, vanalar ve evin anahtarla bağlı olan tüm yerleri açılır. Bu sürecin doğumu kolaylaştırdığına inanılır. Fakat bu inancın kökeninde daha gerçekçi ve mantıklı bir şey duruyor. Kapı pencere açılması ortamın temiz hava akımına maruz kalmasına neden olur. Bebeğin temiz steril mekanda doğması oldukça önemli sayılır.

Hamilelik sırasında mezarlığa gitmek uğursuzluk getirir
Bu batıl inanç hala İsrail, Doğu Avrupa, Filipinler ve birçok Arap ülkelerinde halen devam etmektedir. Çocuğun büyük babalarının ruhları tarafından çağrılacağına inanılır. Çocuk doğumundan sonra sinirli karaktere sahip olacağı ve bebekliğinde ağlayan olacağı söylenilir.

Beyaz besinler yerseniz, çocuklar beyaz olacak
Çin ve Hindistan gibi bazı ülkelerde beyaz cilt güzellik kriteri olarak kabul edilir. Hamilelik döneminde eğer beyaz rengindeki besinler kabul edilirse, cilt daha açık tonlarda olur diye batıl inanç birçok kadının sığınma yeridir. Ten rengi sadece melanin denilen bir pigmente bağlıdır ve ona göre farklı renk tonlarına sahibiz. Bu eski inanç, yalnızca renkli meyve sebzelerinden kaynaklanabilecek alerji ihtimalinden kaynaklanmaktadır.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.