Hamile kalmak için en uygun zaman

Hamile kalmak için uygun zaman öncelikle kadının vücudunu ve vücudunun döngüsünü anlamasıyla anlaşılır.  Eğer düzenli adet gören bir kadın ise ki bu genellikle ortalama 28 gündür .  25 gün ile 35 gün arasında değişebilir.

Düzenli adet gören bir kadında beklenen bir sonraki adetten 14 günü çıkartılırsa bu bize yumurtlama günü tarihini verir. Bundan önceki 4 ve 5 gün  ve sonraki  2 gün içerisindeki ilişki gebelik şansı artıracaktır. Bunu iyi anlayabilmek için en azından 6 ay bir süreyle bu adet döngülerinin takip edilmesi gerekiyor. Çünkü bazı döngüler daha uzun bazı döngüler daha kısa olabilir. Buna göre en kısasından 18 gün en uzunundan 11 gün çıkararak hangi tarihler arasında gebe kalma şansımızın olacağını belirleyebiliriz.

Bayanda yumurtlama sırasında vücut ısısında beli değişikler oluyor. Bu kadın tarafından kendi vücudunu tanıması için bir grafik olarak birkaç ay boyunca takip etmesi gerekir. Bu ölçüm aletleri daha hassastır bildiğimiz termometrelerden daha hassastır. Dikkatli bir şekilde bir grafik üzerinde kaydedildiğinde yumurtlamanın hemen öncesinde bir yarım derece düşüş olup ve tekrar normaline çıkması söz konusudur. Bu düşüş olduğu yumurtlama olacağından bu dönemde ilişki gebelik şansını artıracaktır. Bunun yanı sıra yumurtlama döneminde rahim ağzındaki sıvının yapışkanlığı artabilir. Böylece iki parmak arasına alındığında sanki yumurta akı gibi daha uzamaya meyillidir ve suludur. Bu da sperm geçişini kolaylaştırır. Bu da yumurtlama döneminde olduğunu anlaşılması açısından fayda sağlayabilir.

Ancak bunu mutlaka adet döngüsünün takibi ile yani kaç günde bir adet olduğunu takip edilmesiyle aynı zamanda bazen vücut ısısıyla bu termometre ile ölçülen birlikte yapıldığında daha değerli olacağı söylenebilir.

Eczanelerden temin edilebilecek yumurtlama testi kitleri var. Bunlar aynı gebelik testi gibi satılıyorlar. İdrarda bir hormonun seviyesi değerlendiriliyor.  Çünkü yumurtlamadan hemen önce elaş dediğimiz bir hormon pik yapıyor. Yani hızlı bir şekilde yükseliyor. Bu yumurtlama testi i kiti de bu yükselme anını tespit ederek bize yumurtlama ile ilgili bir ön bilgi veriyor. Bundan sonra gün aşırı veya üç gün üst üste ilişki gebelik şansını yükseltiyor.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git