Hamile kalmak isteyenler şekerli içeceklerden uzak dursun

Şekerli gıdaların insan vücuduna zararlı olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Yapılan araştırmalar ise şekerin başka bir olumsuz etkisini ortaya çıkardı. Kadın hastalıkları, doğum ve tüp bebek uzmanı Betül Gürgen’in Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmanın sonuçları ile ilgili bilgilerini dikkatinize sunuyoruz.

Hekime göre, günde bir adetten fazla şekerli içecek kullanımı, gebelik şansın yüzde on altı oranında yarım gebeliğe neden olur. Günde bir kez kullanılan şekerli içecekler ise hamile kalma şansını yüzde 12 oranında azaltıyor.

Şekerli içecekler yumurta sayısını ve üretimini azaltırken, yüksek kalitede embriyon gelişimini de olumsuz etkiler. Şeker aynı zamanda stres hormonlarının salgılanmasını da uyararak, üreme sisteminin sağlıklı çalışmasını bozar. Yüksek kan şekeri seviyesi yumurta ve embriyonun kalitesini düşürür.

Aromalı şekerli sütler ve sodalar 

Özellikle yaz aylarında kullanılan aromalı ve şekerli süt, şekerli sodalar, sakkaroz (bir şeker türü) ya da mısır şurubu ile tatlandırılmış enerji içecekleri yetişmiş ve kaliteli yumurta sayısının azalmasına ve embriyon kalitesinin düşmesine neden olur.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git