Gebeliğin ilk haftasında nelere dikkat edilmeli?

Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız veya bunu planlıyorsanız gebelikten önce içkiyi bırakmak gerekir, hatta kullandığınız ilaçlar varsa bu ilaçların gebeliğinizi nasıl etkileyeceğini araştırmalısınız. Ayrıca, alkol, sigara ve uyuşturucu maddelerden uzak durmalısınız. Bu maddeler doğumu zorlaştırmaya, çocukta gelişme geriliğine, solunum sistemi problemlerine, kilo azlığına neden olur.

Doktor kontrolü olmadan ilaç kullanımı çocuğun düşmesine neden olabilir. Sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek açıdan bu çok önemlidir. Hamileliğinizin başlangıcı son adet dönemi tarihinizdir. Yumurtanın ne zaman parçalandığı veya sperm ile ne zaman birleştiği net olmadığı için doktorlar son adet tarihini gebeliğin başlangıcı olarak hesaplarlar.

Esas mesele: Psikolojik olarak kendinizi gebeliğe hazırlayın!

İlk haftada fiziksel olarak hamile olmasanız bile bu fikre kendinizi alıştırmak çok önemlidir. Sadece fiziksel olarak hazır olmanız sağlıklı gebelik için yeterli değildir. Ruhsal olarak da hamile olduğunuza ve bir can taşıdığınız fikrine odaklanmalıdır. Bu zaman zarfında bebeğin gelişimine olumlu etkileyecek işlerle meşgul olmalısınız. Örneğin, düzenli olarak gideceğiniz bir spora yazılabilir veya hamileler için yoga derslerine gidebilirsiniz.

Unutmayın: stresten uzak, dikkatli bir anne olsanız sağlıklı çocuk dünyaya getirmeniz için karşınıza hiçbir engel olmayacak.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git