Hamilelik döneminde bebek için balık yağının inanılmaz faydaları

Hamilelik döneminde bebek için balık yağının inanılmaz faydalarını bilseydiniz haftada en az 2 kere balık yerdiniz. Araştırmalar sonucunda bilim adamları, hamile kadınların yemek sırasında yağlı balık çeşitlerinden mutlaka tüketilmesini önerdiler.  Çünkü hamile kadının karnındaki bebeğin daha sağlıklı olması balık yağının çok etkisi olduğu kanaatine vardılar.

Hamilelik döneminde anne adayları yüksek civa barındıran balıklardan uzak durması gerekir veya çok az tüketmelidir. Çünkü yapısında yüksek miktarda civa barındıran balıklar tüketildiğinde bebeğin beyin ve sinir sistemin olumsuz yönde gelişmesine etki edebilir. Ayriyeten ağır metal tutma özelliği olan suyun en derininde yaşayan midye gebelikte yenmemelidir.

Gebelik döneminde hangi balıklar yenmelidir?

Yapısında yüksek miktarda civa bulunduran balıklar hariç tüm yüzey (genel olarak denizin en derinde değil de su yüzeyine yakın yerde yaşayan) balıklar yenebilir. Fakat gebelik döneminde yenmesi gereken balıklar uzmanlar tarafından gebelere şunları tavsiye ediyorlar.

  • Alabalık
  • Somon balığı
  • Beyaz balık
  • Sardalye balığı
  • Uskumru balığı
  • Ton balığı

Hamilelik döneminde balık yemenin bebek için faydaları  nelerdir?

Uzmanlar 20 ay boyunca her gün yemek menüsünde balık olan 1500 hamile kadın üzerinde gözlemler yaptılar. Araştırma sonuçlarına göre düzenli balık yiyen kadınların daha sağlıklı bebekler dünyaya getirdiklerini ortaya çıkardı.

Balığın içeriğindeki Omega-3 yağ asitleri boy atan bebekler için çok yararlıdır ve onların tüm vücut organlarının düzgün oluşumuna yardımcı oluyor.

Yağlı balık çocukların beyin gelişimi için de önemlidir. Ayrıca Omega-3 yağ asitleri bebeğin görme organının oluşumunda da çok büyük rol oynuyor.

Bilim adamları sağlıklı çocuklar yetiştirmek için haftada en az 1 -2 kez ( haftada ortalama pişmiş olarak  350 gr. ) balık yemeyi tavsiye ediyorlar.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git