Hamilelikte oluşan çatlaklar ve cilt problemleri

Hamilelik sırasında kadının tüm vücudu çeşitli değişikliklere maruz kalıyor. Ciltte bundan nasibini alıyor. Bu tür cilt problemleri ile karşılaşmamak için bazı kurallara riayet etmek gerekiyor.

Gebeliğin, hemen, ilk süreçlerinde kadının derisinde pigmentasyon artıyor. Bunun da sonucunda kadının yüzünde ve boyun kısmında farklı boyutlarda ve şekillerde pigment lekeleri meydana gelir. Özellikle lekeler kadının alnında, burnunda, dudağın altında olur. Doktorların gözlemlerine göre, böyle pigment lekeleri hamile kadınların yüzde doksanında oluşur.

Esmer kadınlarda bile pigmentasyon lekeleri daha sık durumlarda olur. Bu lekelerden korkmak, utanmak ve özellikle de onlarla mücadele etmek gerekmez. Çocuk dünyaya geldikten sonra pigment lekeleri hızla yok olacaktır. Hamilelik sırasında pigment lekelerinin oluşumlarını minimuma indirmek için yüzünüzü güneş ışınlardan koruyun, yaz günlerinde dışarı çıkıldığında güneş gözlükleri, şemsiye veya enli şapkalar kullanmalı ve yüzü güneşten koruyan özel kremler sürülmelidir.

Vücutta oluşan çatlaklar hamile kadınların sonraki belasıdır. Çatlaklardan kurtulmak kolay değildir, bu yüzden de en iyisi onların oluşmasının önlemektir. Sadece cildi nemlendirmek yeterli değildir, hamilelik döneminde cildinizin maruz kaldığı gerilmeye karşı koymak için onun yeterince esnekliğine ulaşmak gerekir. Çatlaklarla mücadelenin en iyi yöntemi kendi kendine günlük karmaşık bakım göstermektir: kozmetik araçları kullanarak, su işlemleri, fitnes yapmak, beslenmeye dikkat etmek vb.

Cilt bakımı yapmaya gebeliğin 3-4 üncü ayından başlamak gerekir, bu nedenle, çatlakların oluşması riskini azaltır. Çatlaklara karşı araçları günde bir kez (duş veya banyodan sonra) karına, göğse ve kalçalara ve yukarı bölümlerine masaj yaparak sürmek gerekiyor. Burada önemli olan tembellik etmemek! Hem de eğer çatlaklar olmuşsa.

Kollajen, elastin ve hiyalüronik asit üretimini teşvik eden ilaçlar vardır. İlaçlarda olmalı gereken ve tavsiye edilen bileşenler şunlardır: Kollajen ve elastinle nemlendirme (derinin esnekliğini geliştirir)

Kilonuza dikkat edin. Gebeliğin her döneminde kilonuz belirli değerlerin üzerinde olmamalıdır. Kadının kilosu ne kadar çok artırsa, çatlakların oluşma riski de artar.

Çatlaklar meydana gelmeden önce cilt güçlü kaşınmaya başlar. bu kötü belirtidir. Fakat siz teslim olmayın ve cildinize gereken bakımı yapmaya devam edin. Daha sık durumlarda çatlaklar gebeliğin 6. Ve 7. aylarında oluşur.

Progesteron hormonunun etkisi sonucunda gebelik sırasında yüz derisinin yağlılığı artıyor ve kadının yüzünde akneler ve sivilceler oluşabilir. Bu sevimsiz kızarıklar tüm kadınlarda meydana gelmese de, birçoklarında oluşu. Doğumdan sonra bu sivilce ve akneler yok olur ve kadının yüzü temizlenir. Kızarıklar, sivilceler ve cildin fazla yağı ile mücadele için cildinizi esaslı şekilde temizleyin, temizleyici maske kullanın.

Ter bezleri de hamilelik sırasında daha güçlü çalışmaya başlar. Bunun sonucunda en çok terleyen yerlerde (genellikle süt bezlerinin altında) kadında hatta küçük kaşınan kızarıklar oluşur. Bu kızarıklarla mücadele etmek için sık sık duş alın ve bu yerlere bebek pudrası serpin. Bu yöntemler yardımcı olmadığı takdirde doktora başvurun, gerektiğinde doktor özel merhem belirleyecek.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git