Hamilelik Maskesi (Kloazma) Nedir ve neden oluşur?

Hamilelikle birlikte yüzünüzün bazı bölümlerinde açık koyu lekeler oluştu mu? Peki, bu lekeler neyden kaynaklanıyor ve nasıl oluşur? En önemlisi bu lekeler ne zaman geçer?

Hamilelik sırasında kadınlarda çok kadın hormonu salgılanır ki, bu da melaninin seviyesini artırır. Bu arada cilde güneş ışını çok etkilemeye başlıyor ve ciltte pigmentlerin (lekelerin) sayısı artıyor. Bu durum gebelik maskesi veya kloazma olarak bilinir. Bu lekeler genelde burunda, alında ve dudak üstünde oluşur. Bazı gebe kadınlarda koltuk altında, göğüslerde, karın bölgelerinde ve hatta cinsel organlarda oluşur. Bu esmer kadınlarda daha çok görülüyor.

Gebe kadınların yaklaşık % 50 ila 75-inde görülen bu ebelik maskesi genelden doğumdan birkaç hafta sonra geçer ve yok olur. Bazen gebelik maskesi çocuk emzirmeyi bırakıncaya kadar devam eder ve geçer. Hamileliğin ilk haftalarında folik asit takviyesi hamilelik maskesinin oluşumunu engeller.

Hamilelik maskesinin önlemek için bu kural unutmayın; Cildinizi her gün, hatta sabahları kurutun. Demek istediğimiz şu ki, güneşten kaçmayın, ancak, güneş altında olduğunuz zaman bir takım kuralları uygulayın.

  • Başınıza şapka takın;
  • Cildinize güne karşı krem çekin;
  • Kremi her iki saatte bir çekin;
  • Akşam evde olurken cildinize pigmentlere karşı krem çekin;
  • Ama en iyisi dermatoloğa müracaat etseniz daha iyi olur.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git